Türkücü İsmail Türüt'ten Dink'in katillerine övgü marşı

  • Giriş : 15.09.2007 / 13:34:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:41:32

Türkücü İsmail Türüt’ün ‘Plan Yapmayın Plan’ adlı şarkısına uyarlanan klipte Dink’in katillerine övgüler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 Türkücü İsmail Türüt'ün 'Plan Yapmayın Plan' adlı şarkısına uyarlanan ve kime ait olduğu belirtilmeyen klipte Dink'in katillerine övgüler dizilmesi tüm Türkiye'de tepki çekti.
Youtube'da yayınlanan klipte, “Vatan satsa bir kişi anında biter işi'' sözleriyle birlikte, öldürülen gazeteci Hrant Dink ve katil zanlılarının fotoğrafları yer alıyor.
Hrant Dink cinayeti zanlıları O.S. ve Yasin Hayal'i kahraman olarak gösteren klibe konu olan türkünün sözleri ülkücülerin önde gelen isimlerinden Ozan Arif'e ait. Klipte şarkının 'Bırakın çan çalmayı/Ermenici olmayı...' bölümlerinde Hrant Dink'in cenazesinde toplanan onbinlere göndermede bulunulurken, tetikçi O.S. ve azmettirici Yasin Hayal, 'O gün öyle desinler/ Bugün böyle desinler/ Fatihalar, Yasinler/ Bitmez Karadeniz'de...' sözleriyle övülüyor. Görüntülerde ise O.S.'nin Samsun Emniyeti'nde çekilen Türk bayrağı altındaki fotoğrafları yer alıyor.

'Bu klip hiç yakışmadı'

İsmail Türüt'ün şarkısı ve kime ait olduğu belirtilmeyen klip, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aydınlar ve Hrant Dink'in ailesinin avukatlarının tepkisine neden oldu.
İsmail Türüt kliple ilgili olarak 'Bu klip hiç yakışmadı. Ben sadece Karadeniz'de oynanan oyunlara dikkat çekmek istedim. O sözleri severek okudum, Ozan Arif'in eline bileğine sağlık. O sözlerinin bir kelimesinden bile rahatsız değilim.
Fatiha Yasindedir demek duadadır. 'Ogün öyle desinler' derken de Dink cinayetinin zanlılarından bahsetmedim. Böyle bir niyetim olsa 'Çakıcılar, Pekerler bitmez' derdim. Şarkıyı yazmamda Dink cinayetinin de etkisi oldu. Çünkü bu cinayet de ülke üzerine oynan oyunların bir devamı. Ancak çekilen klibi hiç beğenmedim. Görüntüler hoş değil' dedi.

Ozan Arif suçlamaları red etti

Ülkücü camianın önde gelen isimlerinden Ozan Arif de suçlamaları red ederek 'Ben o destanda kimseyi kast etmedim' dedi. Arif ''Bu klip İsmail Türüt'ün veya yapımcının elinden çıkmış değil. İnternette becerisi olan bir vatandaş böyle bir klip hazırlamış. O şiir bana ait ve sözlerin arkasındayım. Ama o sözlerle kimseyi kast etmedim. Töhmet etmeyin' diye konuştu.

İşte tepki çeken şarkının sözleri


Plan Yapmayın Plan
Gitmez Karadeniz'de
Kahpelik yalan dolan
Tutmaz Karadeniz'de
Bırakın çan çalmayı
Ermenici olmayı
Millet böyle dolmayı
Yutmaz Karadeniz'de
O gün öyle desinler
Bugün böyle desinler
Fatihalar, Yasinler
Bitmez Karadeniz'de
Şerefini Şanını ortaya kor canını
Hiç kimse vatanını
Satmaz Karadeniz'de
Anladık var öcünüz
Belli kuyruk acınız
Kargaşaya gücünüz
Yetmez Karadeniz'de
Vatan satsa bir kişi
Anında biter işi
Türk ve İslam güneşi
Batmaz Karadeniz'de...

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious