Türkücü İsmali Türüt ile Şevki Yılmaz arasında dava, 5 yıldır sürüyor

Türkücü İsmali Türüt ile Şevki Yılmaz arasında dava, 5 yıldır sürüyor.73374
  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Kapatılan Refah Partisi'nin Rize eski milletvekili Şevki Yılmaz için bestelediği türküde 'Kanunun suç saydığı bir fiili açıkça övmek' suçunu işlediği iddia edilen Karadenizli türkücü İsmail Türüt'ün yargılanması 5. yılına girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türüt, dava konusu kasedin 1994 yılındaki seçimler ile ilgili olarak yapıldığını, hatta Şevki Yılmaz'ın o dönemde milletvekili olduğunu, ancak söylemlerinden dolayı daha sonra yurt dışına kaçtığını söyleyerek beraatini istedi.

Cumhuriyet Savcısı, davaya konu olan kasetin bulunmasını istedi. Türüt'ün avukatı Ömer Yeşilyurt, mahkeme başkanının sorusu üzerine kasetin 1994 yılında yapıldığını RTÜK'te dahi bu kasetin bulunmadığını ve davanın açılmasına neden olan heberin Reha Muhtar tarafından 2000 yılında yapıldığını belirtti. Duruşma, Şevki Yılmaz'ın ne zaman milletvekili seçildiğini, görevinin ne zaman bittiği ve bir daha seçilip seçilmediğinin tespiti için oturumu erteledi.

Adliye çıkışında konuşan İsmail Türüt, kasetin içeriğinin suç teşkil edecek metinlerden oluşmadığını, zaten bunun vatandaşlara satılmadığını ve sadece seçim gezilerinde kullanıldığını söyledi.

İstanbul 3.Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesinde, Türüt'ün, eşinin dayısı için bu çalışmayı yaptığını, Atatürk ve Cumhuriyet'e hakaret eden Şevki Yılmaz'a türkü hazırladığı ileri sürülüyor. Dava konusu türküde "Hocam icraatların göğsümüzü kabartıyor. 30 tane dosyaya bilmem ki ne yazdılar" şeklindeki sözler ile Yılmaz'ın suçlarının icraat olarak gösterildiği iddia ediliyor.

Yılmaz'ın seçim çalışmaları için bir türkü yazmasının istendiğini belirten Türüt, şarkı sözlerinin kendisine partililer tarafından getirildiğini ifade etmişti. Suça konu sözleri kendisinin mi yazdığını, yoksa partililerin mi getirdiğini hatırlamadığını ifade eden Türüt'ün, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious