Türkünün harman olduğu şehir Sivas

Türkünün harman olduğu şehir Sivas.14349
  • Giriş : 13.05.2009 / 15:43:00

Anadolu'nun halk kültürü ile ilgili önemli kaynakları yayınlayan Kitabevi Yayınları, Sivas Kitaplığı'nı yeni çalışmalarla taçlandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milyonlarca yaşama tanıklık eden şehirler, aynı zamanda kendi hayatlarını sürdürür. Şair en güzel dizelerini yazar bir yokuşunda, müzisyen uğultusunu taşır satırlara, bir fotoğrafçı en güzel karesini çeker köşe başında ve her sanatçı bir kentin çocuğudur aslında. Edebiyat dünyası kentin çocuklarının otobiyografileri ve biyografilerini anlatmayı sürdürürken şehirlerin yaşamını teğet geçer. İstanbul'u anlatan sayısız kitabın dışında, Anadolu'ya açılan ve bir taşra kentini tüm yönleriyle yansıtan çalışmaların sayısı oldukça az. Bu anlamda halk kültürü ile ilgili önemli kaynakları yayınlanan Kitabevi, şehir kitaplığı konusuna da aynı özeni gösteriyor. Yayınevinin kurucusu Mehmet Varış ve ekibi uzun yıllara dayanan özenli çalışmalarıyla Sivas Kitaplığı'nı oluşturulmakla kalmayıp yeni kitaplarla yollarına devam ediyorlar.

ANAMIN AŞI TANDIRIN BAŞI

Sivas Kitaplığı Baş Yastıkta Göz Yolda ile çıktı okuyucunun karşısına. Sivas Türküleri'nin derlendiği çalışma, akademisyen Salahaddin Beki'nin imzasını taşıyor. Kitapta yer alan türkülerin çoğunluğu TRT'nin Türk Halk Müziği repertuarından alınmış. Zeynep Bu Güzellik Var mı Soyunda, Ey Sevdiğim Sana Şikayetim Var, Burçak Tarlası, Ölüm Allahın Emri Ayrılık Olmasaydı, Karanfil Oylum Oylum Geliyor Selvi Boylum, Dam Üstüne Çul Serer, Kaleden İniş Mi Olur gibi halk arasında bilinen yüzlerce türkünün Sivas yöresinden çıktığını gösteren çalışma, şehrin güçlü türkü geleneği aksettiriyor satırlara. Baş Yastıkta Göz Yolda'nın ardından Has Bahçenin Gülleri ile Sivas'ın masal dünyasının kapıları açıldı. Halkbilimci Ayşe Benek Kaya'nın derlediği 70 masalın yer aldığı kitapta, anlatıcı üslubu bozulmadan yöreye ait mahalli kelimelerin korunmasına dikkat edilmiş. Serinin üçüncü kitabında ise Sivas'ın inanç tarihi inceleniyor. Türk hâkimiyetinin öncesinden Cumhuriyet Dönemi'ne kadar Sivas'ın inanç haritasını çıkaran çalışmayı ilahiyatçı Doç.Dr. Ahmet Gökbel hazırlamış. Anamın Aşı Tandırın Başı ise Sivas Mutfağı'nı kapsamlı bir şekilde anlatıyor. Halkbilim araştırmacısı Eczacı Müjgan Üçer'in, derlediği "Anamın Aşı, Tandırın Başı" Sivas ve yöresindeki yemek kültürünü tanıtmanın yanı sıra, Anadolu'da yemekle ilgili her şeyin bir panoramasını sunuyor adeta. Sivas yemenisi, düvencilik, Sivas tarakları, yöreye özgü tülüce dokumları, çorapları ve daha onlarca geleneksel el sanatı halkbilimci Kutlu Özen'in araştırmasıyla serinin beşinci kitabı olarak yayınlandı. Sivas Kitaplığı'nın altıncı ve son kitabı 'Mani Benim Ezberim' de geçtiğimiz günlerde basıldı. Müjgan Üçer, Fatma Pekşen ve Murat Türkyılmaz'ın uzun yıllar boyunca sürdürdükleri araştırmalar sonuncunda oluşan kitabın, folklor çalışması yapanların yıllardır düşledikleri 'Türk Maniler'i' adlı büyük külliyatın temel taşlarından birisi olması bekleniyor. Anadolu kültürüne gönül veren ve kendisini de bir Sivaslı olan Mehmet Varış bu kitaplıkla halkbilim ve folkloru ön plana çıkaracaklarını söylüyor. Varış, Sivas Kitaplığı'na daha pek çok yeni eserin ekleneceği müjdesini de veriyor

Şehir kitaplığı hazırlama fikri nasıl ortaya çıktı?

Çok eskiden beri şehir kitapların yakından takip ederdim. Hala da takip etmeye çalışıyorum. Refikimiz Dergah Yayınları'nın Erzurum kitaplığını yayınlamaya başlaması biz de cesaretlendirdi. M. Sabri Koz Ağabey ile birlikte daha önce seslendirdiklerimizi eyleme dönüştürmeye karar verdik. Bugüne kadar Baş yastıkta göz yolda, Has bahçenin gülleri, İnanç tarihi açısından Sivas, Anamın aşı tandırın başı, Sivas yöresi geleneksel el sanatları ve son olarak da Mani Benim ezberim adlı kitapları yayınladık.

Sivas kitaplığını çıkaran bir yayıncı ve bir Sivaslı olarak sizce bu kentin kimliğini en iyi ne yansıtır?

Sivas'ı en iyi Türküler yansıtır.

Baş Yastıkta Göz Yolda Sivas türkülerinin derlenmiş. Zeynep Bu Güzellik Var mı Soyunda, Ey Sevdiğim Sana Şikayetim Var, Burçak Tarlası ve daha yüzlerce türkünün Sivas yöresine ait olduğunu görüyoruz. Sivas'ın bu denli güçlü bir türkü geleneği olmasını neye bağlıyorsunuz?

Sivas'ta doğan hemen herkes türkülerle büyür. Tarlada dağda ekin biçerken, dağda koyun güderken, yayla yollarında tek arkadaşı türkülerdir. Sivas'ın Türkü yönünden güçlü olması Coğrafyası, Hak ve halk aşıklarının çokluğu bir de rahmetli Muzaffer Sarıssözen'in bu işlere ilk başlayan kişi olmasıdır.

Folklorik çalışmalar genelde sözlü geleneğe dayandığı için kitapları hazırlarken zorluk yaşadınız mı?

Bu kitapları halkbilimciler ve Sivas'ı çok iyi tanıyan araştırmacılar hazırladı. Türküler, masallar tek tek derlendi. Sivas mutfağı da her ilçeden yemek tarifleri alındı. 800 sayfalık devasa bir kitap oldu. Bu noktadan hareketle arşiv ve kaynak bulma konusunda çok zorlanıldığını söyleyemem.

Mani Benim Ezberimden sonra Sivas Kitaplığı'na yeni kitaplar eklenecek mi?

Devam ediyoruz dosyalar geldikçe Sivas Bilmeceleri ve Doğan Kaya'nın hazırladığı Sivas'ta çocuk oyunları çok yakında yayınlanacak. Daha çok halkbilim ve folkloru ön planda tutacak yayınlar çıkaracağız. Tüm kitapları taçlandıracak büyük bir Sivas kitabı da yapmayı düşünüyoruz.

Şehir kitaplığı oluşturmak gibi özgün araştırmaları içeren kitaplar basıyorsunuz. Yayıncılık konusunda çok sayıda sıkıntı yaşanırken popüler kitaplara yönelmeden ayakta durmayı nasıl başarıyorsunuz?

Ayakta durduğumuzu kim söyledi?

(Yeni Şafak Kitap)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*