Türkye-İsviçre üst düzey görüşmesi

Türkye-İsviçre üst düzey görüşmesi.9769
  • Giriş : 06.11.2008 / 23:16:00

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Sayın Pascal Couchepin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

7-11 Kasım 2008 tarihlerindeki buluşma, Türkiye ile İsviçre arasındaki devlet başkanları düzeyindeki ilk görüşmeler olacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Couchepin'in ziyaretinin İsviçre'nin Türkiye'deki diplomatik varlığının 80. yıldönümüne rastlaması ve iki ülke arasında Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından özel bir önem taşıdığı bildirildi.

Ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Gül ile İsviçre Konfederasyonu Başkanı arasında gerçekleştirilecek görüşmelerde; siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri ile işbirliğinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi olanakları değerlendirilecek; bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak.

Konuk Konfederasyon Başkanı Couchepin'in 11 Kasım tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal ile görüşeceği bildirilen açıklamada, aynı gün Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde Cumhurbaşkanı Gül'ün de katılımlarıyla "İsviçre'nin Türkiye'deki diplomatik mevcudiyetinin 80. yıldönümü" konulu bir tören düzenleneceği öğrenildi.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Sayın Pascal Couchepin'in 8-9 Kasım tarihlerinde Nevşehir ve Konya illerini ziyaret edeceği, ziyaretin Devlet Başkanı düzeyindeki sözkonusu ilk resmi ziyaret olması nedeniyle son dönemde Türkiye-İsviçre ilişkilerinde yakalanan ivmenin sürdürülmesi bakımından önem taşıdığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*