Turp üreticisini keyiflendirdi

Turp üreticisini keyiflendirdi.17929
  • Giriş : 14.02.2009 / 11:20:00

Türkiye'nin turp üretiminin yüzde 70'inin karşılandığı Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, üreticilerin bu sezon elde ettikleri kazançtan memnun oldukları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllık 25 ton üretim gerçekleşen ve ilçe ekonomisine yıllık ortalama 15 milyon TL katkı sağlayan turpun sezon başında 15-20 Kr olan kilogram fiyatı son zamanlarda 25 Kr'ye yükseldi.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte turp tarlalarının yolunu tutan üreticiler, ilçenin ortasından geçen Savrun Çayı'nda hasat ettikleri turpu yıkarken, alın terlerinin karşılığını almanın sevincini yaşıyorlar.

Soğuk havaya aldırmadan, zaman zaman çıplak ayaklarla çay kenarında turp yıkayan ve çoğunluğunu kadınlar ile çocukların oluşturduğu tarım işçileri, kişi başına günlük 20-30 TL para kazanıyorlar.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin sembolü olan turpun bu yıl dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ihracatı fazla olmamasına rağmen yurt içi satışlarının üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Adına her yıl Mart ayında uluslararası festival düzenlenerek ağalık seçimi yapılan turpun kış aylarında işsizliğin daha da yoğun olduğu ilçede yaklaşık 5 bin kişilik istihdam sağladığını ifade eden İspir, ''Ekiminden hasadına kadar yılın 6 ayında istihdam ortamı yaratan turp ilçe ekonomisinin adeta bel kemiği oldu'' dedi.

İspir, bir ara havaların soğuk olması ve don olaylarının yaşanmasıyla paniğe kapılan üreticilerin, son zamanlarda turpun tarladaki kilo fiyatının 25 KR'ye kadar yükselmesiyle rahat nefes aldığını bildirdi.

Kırmızının yanı sıra beyaz turpun da ekiminin yapılarak tüketiciye alternatif sunulduğunu anlatan İspir, ''Çukurova Üniversitesiyle yapılan bilimsel çalışmalar turpta kalite ve verimi artırdı. Gelecek yıllarda turpun yöremiz ve ülke ekonomisine katkısının artarak süreceğini ümit ediyoruz'' diye konuştu.

İspir, turpun sağlığa faydası konusunda halk bilinçlendikçe satışlarının da arttığını kaydetti.

-TURPUN FAYDASI SAYMAKLA BİTMİYOR-

Kadirli İlçe Tarım Müdür Vekili Birdane Karakuş ise Türkiye genelinde bilinen 10 türü bulunan ve anavatanı Akdeniz Bölgesi olan turpun ''Japon'', ''kırmızı'', ''siyah'' ve ''beyaz'' olmak üzere dört çeşidinin Kadirli'de yetiştirildiğini söyledi.

Karakuş, bilim adamlarının ''vitamin deposu'' olarak tanımladığı, sağlığa faydaları da yine bilimsel yollarla kanıtlandığını kaydetti.

Turpta C, B1, B2 vitaminleri, şekerler, nişasta, hardal yağı ve askorbik asidin bulunduğunu belirten Karakuş, sağlığına önem veren her bireyin sofrasından turpu eksik etmemesi gerektiğini belirterek, ''Atalarımız, (turp gibi sağlam) diyerek, bu bitkiyi gücün sembolü olarak göstermişlerdir'' dedi.

Karakuş, turpun çiğ köfte, lahmacun, kuru fasulye, kebap ve pilav gibi yemeklerin yanında tüketilen vazgeçilmez bir yiyecek olduğunu kaydetti.

-''TURP AĞALIĞININ BEDELİ DE YÜKSELECEK''-

Her yıl Mart ayında adına festival düzenlenen ancak, bu yıl yerel seçimler nedeniyle Aralık ayında yapılması kararlaştırılan turp festivalinin geçen yılki turp ağası Adem Durmuşoğlu ise bu yıl yükselen fiyatın turp ağalığının bedelini de yükselteceğini bildirdi.

Adem Durmuşoğlu, geçen yıl 20 in TL ödeyerek turpa ağası seçildiğini, bu yıl bu bedelin en az 30 bin lira olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*