TÜRSAB Sivas'ın farkını fark etti

TÜRSAB Sivas'ın farkını fark etti.48783
  • Giriş : 18.10.2008 / 12:27:00

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) davetlisi olarak Sivas'a gelen 28 turizm acentesi görevlisi, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezerek, incelemelerde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri, seyahat acenteleri ve tur operatörlerinden oluşan heyetin gezisi, 3 gün boyunca devam edecek. Vali Vekili Kemal Şahin, TSO Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, turizm acentesi görevlilerinin Sivas'ta beklenen insanlar olduğunu belirtti.

Sivas'ın deniz hariç tarih, kültür, sağlık, kış ve Cumhuriyet turizmi gibi birçok alanda potansiyeli bulunduğunu ifade eden Şahin, ''Bunları nasıl değerlendiririz diye düşünüyordum. Bugün, o an. Bu programı düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Halep oradaysa, arşın burada. Ülkemizi dünyaya tanıtıyorsunuz. Sivas'ı gezin, görün. İşi ehline bırakmak lazım'' diye konuştu.

Şahin, yapılacak çalışmalar konusunda Sivas Valiliği, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım da Sivas'taki kalkınmanın topyekun olması gerektiğini söyledi. Sivas'ta son zamanlarda eğitimden sağlığa, sağlıktan turizme her açıdan önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Yıldırım, odalarının 2023 vizyonunda Sivas'ı, 150 milyon dolarlık turizm potansiyeli olan bir kent olarak hedeflediklerini belirtti.

Kentin turizm alanında gelişmesi için potansiyeli olduğunu, ancak altyapı eksiklikleri bulunduğunu anlatan Yıldırım, ''Özellikle ulaşım, konaklama birtakım turizm altyapısını giderecek gelişmeler söz konusu ilimizde. Sivas'ımızda Osmanlı, Selçuklu, Cumhuriyet eserlerini bir arada görebilirsiniz. Sivas'taki turizm potansiyelinin değerlendirilmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Cumhuriyet turizmi konusunda da çalışma yapılması gerektiğini anlatan Yıldırım, ''Samsun'dan Atamızın çıktığı ve kongrelerinin yaptığı iller kapsamında turlar düzenlenmesi, bu turların da ana yerinin Sivas olması gerektiğini düşünüyorum. Cumhuriyete sarılmamız için, gençlerde Cumhuriyet bilincinin geliştirilmesi için Amasya ve Samsun'u bu turlara dahil eden turlar yapılması gerekiyor. 2023 yılında ekonominin yanında turizmde de gelişmiş ve tur operatörlerinin aradığı bir il olmak istiyoruz'' dedi.

-''SİVAS FARKLIDIR''-

TÜRSAB Asya Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Üçkardeşler ise Sivas'ın sağlık ve kültür turizmi imkanlarına sahip olduğunu belirterek, burada güzel çalışmalar yapabileceklerine inandığını söyledi.

Kente yıllardır geldiğini belirten Üçkardeşler, ''Anadolu'nun bütün illeri güzeldir ama Sivas farklıdır. Dünyanın en güzel insanları Sivas'tadır, insanları sevgi doludur. Sivas mesleki açıdan el verişlidir. Hem kültür, hem sağlık turizmi yapacak her türlü imkana sahiptir'' dedi.

Üçkardeşler, birliklerinin bütün illere aynı şekilde yakınlık gösterdiğini belirterek, turizmde konusunda ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Sivas konusunda bugüne kadar zayıf kaldıklarını, ancak Sivas'tan da daha önce davet almadıklarını ifade eden Üçkardeşler, bundan sonra kente güzel turlar düzenleneceğine inandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*