TÜRSAB'ın kriz reçetesi

TÜRSAB'ın kriz reçetesi.48783
  • Giriş : 31.10.2008 / 09:42:00

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Fiyatlarda indirim yaparsak krizden avantajlı çıkarız” dedi ve işçi çıkartmanın en son düşünülmesi gereken çare olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, yaşanan küresel ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geldiğini, nitekim etkilerinin de hissedilmeye başladığını söyledi. Ulusoy krizden çıkış yolunun ilgili sektörlerin turizme destek vermesi olduğunu vurguladı.

AS Haber Ajansı'nın (asha) bildirdiğine göre, İstanbul'da 'Küresel Ekonomik Krizin Türk Turizmine Olası Etkileri' konulu panelde konuşan Ulusoy, "Devlet, reel sektörü daha fazla teşvik etmiş olsaydı, bugün bu krizi yaşamayacaktık" dedi. Ulusoy, Türkiye'nin en büyük sorununun reel sektörün desteklenmemesi ve işsizlik olduğunu belirtti.

“Avantajlı çıkabiliriz”

Krizle beraber acentelerin bankalardan teminat mektubu almakta zorluk çekeceğine değinen Ulusoy, bunu çok önceden öngördüklerini ve ilgili yerlere uyarı yaptıklarını ancak gerekli düzenlemelerin hala yapılmadığını kaydetti. Yurtdışındaki tur operatörlerinin kriz nedeniyle temkinli olduğunu bundan Türk turizmcilerin olumsuz etkilendiğini dile getiren Ulusoy, krizden turizmcilerin tedbirli oldukları takdirde avantajlı çıkabileceğini de savundu.

Ulusoy, "En güzel tesisler ve en iyi hizmet bizde. Fiyatlarda ayakta kalabilecek oranda indirim yapabilirsek gelen turist sayısında kayıp yaşamayız" diye konuşurken krizin dezavantajlarını ise şöyle sıraladı: "Avrupa'da, uçuş koridorlarından çok fazla geçmemiz bizi sıkıntıya sokar. Müşteri tercihini uzaktan değil yakından yana yapacaktır. Hatta tatiller artık ülkelerin kendi sınırları içinde yoğunlaşacaktır ya da komşu ülkeler tercih edilecektir. İşte o tercihler bize dokunacaktır. Ancak Başta hava taşımacılığı olmak üzere ilgili tüm sektörler turizme destek vermeli. İşte o zaman kriz bize dokunmaz."

“İşçi çıkarmayı son çare görün”

Kriz nedeniyle işçi çıkarmaların başlayacağı uyarısını yapan Ulusoy, işletmecilerden bunu en son çare olarak görmelerini istedi. Ulusoy, "Unutmayın ki, o işten çıkarmayı düşündüğünüz kadrolar, sizi siz yapmıştır. Dayanabildiğiniz kadar dayanın" yorumunu yaptı. Ekonomik krizden en az yara alarak kurtulmak için tüm turizm sektörünün tüm bileşenlerinin el ele vermesi gerektiğini kaydeden Ulusoy, "Taşımacısı, rehberi, oteli, acetecisi birlikte hareket etmek zorundadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*