Turzimden 25 milyar dolar gelir bekleniyor

Turzimden 25 milyar dolar gelir bekleniyor.9956
  • Giriş : 12.08.2008 / 22:09:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl turizmden yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüzmen, AK Parti Adana İl Teşkilatına yaptığı ziyaret sırasında, teşkilatın 2002'den 2008'e kadar olan süreçte çok başarılı bir grafik sergilediğini bildirdi.

Meclisin bu yasama döneminde çok çalıştığını belirten Tüzmen, ''Bu meclis, en çalışkan meclis oldu. Çok fazla sayıda yasa çıkarıldı. Biz, bu oy oranlarını artırmaya devam ederken, Türkiye hep engellenmek istendi. En son ülke ekonomisini de etkileyecek bir olayı beraberce yaşadık. Türkiye suni gündeminden ayrıldıktan sonra, artık normal çalışma gündemine döndü'' diye konuştu.

Yaşanan sıkıntılara rağmen Türkiye'nin hızla yoluna devam ettiğini vurgulayan Tüzmen, şöyle devam etti:

''Bizleri ayaklarımızdan aşağıya doğru çekmeye çalışanlar, koşma hızımızı engellemeye çalışanlar olmasına rağmen, biz hızla yolumuza devam ediyoruz. Türkiye 2002'de almış olduğu makro ekonomik rakamları 2008'de katlayarak yoluna devam ediyor. Türkiye şu anda Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden biri.

Makro ekonomik dengeler açısından Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük 8'nci büyük ekonomi. Dış ticaret istatistikleri açısından ise 6'ncı büyük ekonomisi. Son 5 senenin ihracat şampiyonu Türkiye. OECD rakamlarına göre 5 yıldır Türkiye yüzde 35'lik ihracat artışları ile gerçekten rekor kırıyor. Bugün itibariyle ihracatımızın yüzde 38 arttığını, ithalatımızın ise yüzde 36 oranında arttığını görüyoruz. İhracat artış hızımız, ithalattan fazla. Ama dış ticaret açığımızı ortadan kaldıracak kadar bir fazlalık söz konusu değil.''

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin, aylık 12 milyar dolar günlük ise 400 milyon dolar ihracatı gerçekleştirir konuma geldiğini bildirdi.

Bu yıl yaşananlar nedeniyle yabancı sermaye girişinde sıkıntılar yaşandığını ifade eden Tüzmen, ''2006 rakamlarıyla 20 milyar dolar, 2007 rakamlarıyla 22 milyar dolar yabancı sermaye girişi oldu. 2008'de bu artış trendine göre 30 milyar dolar bekliyorduk fakat bunu şu ana kadar yaşanan sıkıntılar nedeniyle gerçekleştiremedik'' diye konuştu.

''İçerde bir istikrarsızlık tablosu bulunduğuna ilişkin bir takım soru işaretlerinin dünyaya yansıtılmasının'' yabancı sermaye girişini frenlemesine neden olduğunu belirten Tüzmen, şunları kaydetti:

''Eski trendi yakalayamayacağız belki ama turizm gelirleri bu yıl çok daha fazla. Tahmin ediyorum bu sene 25 milyar dolara yakın bir turizm geliri olabilir. Yaklaşık 14 milyar dolarlık bir yabancı sermaye girişi ile toplam 40 milyar dolarlık, bir cari açığın finansmanında kullanabileceğimiz rakamı Türkiye ekonomisine getirmiş oluruz.

İş adamları ile yaptığımız görüşmelerde bu yıl için önümüze koyduğumuz 125 milyar dolarlık ihracat rakamlarını da geçmeyi hedefliyoruz. İnşallah 36 milyar dolardan devraldığımız ihracatımızı 136 milyar dolara ulaştırırız.''

''HALKIN ARASINDA RAHATLIKLA DOLAŞIYORUZ''

Tüzmen, yaptıkları ve yapamadıkları her şeyi halkla paylaştıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz bugün Allah'a çok şükür Bakanlar olarak, Milletvekilleri olarak halkımızın arasında rahatlıkla dolaşabiliyoruz. 6 senedir iktidarla olan bir parti mensubu olarak bunu söylüyorum, bu kolay bir şey değildir. Çünkü yine başımız dik, alnımız açık olarak yolumuza devam ediyoruz.

Çünkü onların içinden geldik, onlarla beraber büyüdük. Neler yaptık neler yapamadık, açık açık anlatıyoruz vatandaşlarımıza. Onlar da teveccühlerini, samimiyetlerini devam ettiriyorlar.

Bu güzel bir şey. Eskiden siyasiler iktidarda oldukları zaman, 1 sene, 2 sene sonra ki, 2 sene pek vakitleri olmazdı. 1-1,5 sene sonra halkın arasına çıkamayacak hale gelirlerdi. Bunları unutmamak lazım. Bu değerli halka çok daha iyi hizmet etmek lazım, onun için şimdi ekonomiye ağırlık vererek yolumuza devam edeceğiz.''

Bakan Tüzmen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı da makamında ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*