TUS'a başvurular yarın sona eriyor

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) 2007 Nisan dönemi için 12 Şubatta başlayan başvuru süresi, yarın mesai bitiminde sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sınava girmek isteyen adaylar başvuru evrakını, 2 YTL karşılığında Sağlık Bakanlığı il müdürlüklerinden alabilecek. Ayrıca 60 YTL sınav ücreti yatıracak adaylar, kılavuzdaki kurallara göre doldurdukları başvuru belgesini, sınav ücretini yatırdıklarını gösterir dekontla birlikte Sağlık Bakanlığı il müdürlüklerine 1 YTL başvuru hizmeti ücreti karşılığında teslim edecek.

KKTC'den başvuracaklar ise kılavuzu, ''Bedrettin Demirel Caddesi, No:101, Lefkoşa/KKTC'' adresindeki ÖSYM temsilciliğinden alabilecekler.

-YABANCI UYRUKLU ADAYLAR...-

Halen ülkemizde bulunan yabancı uyruklu adaylar ise Türkiye Cumhuriyeti uyruklu adaylar gibi başvuru evrakı ücretini ödemek suretiyle kılavuz ve başvurma belgelerini Sağlık Bakanlığı il müdürlüklerinden alarak, sınava başvurabilecek. Yurt dışında bulunan yabancı uyruklu adaylar, kılavuz ve başvurma belgelerini ücret ödemeden ÖSYM'den yazılı olarak isteyebilecek.

Bu adayların sınava girebilmeleri için başvuru evrakı ve sınav ücreti olarak ''ÖSYM-TUS-67088251 Yapı ve Kredi Bankası Güvenevler Şubesi Ankara/Türkiye'' hesabına 50 dolar veya ''ÖSYM-TUS-67088270 Yapı ve Kredi Bankası Güvenevler Şubesi Ankara/Türkiye'' hesabına 40 avro yatırmaları gerekiyor. Adayların, parayı yatırdıklarına ilişkin belgeyi başvurma belgesine ekleyerek süresi içinde ÖSYM'ye ulaştırmaları gerekiyor.

Tıp fakültesi mezunları ve sınav tarihine kadar stajyerliğini tamamlamış teğmen, üsteğmen veya yüzbaşı rütbesindeki askeri sağlık personelinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerinde Tababet Uzmanlık Tüzüğü'nün 6. maddesinin B bendinde belirtilen dallarda uzmanlık eğitimi görmek isteyen veteriner ve eczacılık fakülteleri ile fen fakültesi ve dengi fakültelerin biyoloji ve kimya bölümü mezunları ile Tıpta Uzmanlık Tüzüğü'nün 19. maddesine göre üniversitelerdeki tıpta uzmanlık programlarında aylıksız olarak eğitim görmek isteyen tıp fakültesi mezunu yabancı uyruklu adaylar da 2007-TUS Nisan dönemi için başvuruda bulunabilecekler.

-SINAV-

TUS'un birinci basamağı olan Yabancı Dil Sınavı, 7 Nisan 2007 Cumartesi günü saat 09.30'da yapılacak.

Bu sınavda başarılı olan adaylar ile 9 Nisan 2005, 10 Eylül 2005, 8 Nisan 2006 veya 9 Eylül 2006 tarihlerinde yapılan yabancı dil sınavlarından en az birinde başarılı olup Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerinde ve tıp fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyen adaylar, 8 Nisan 2007 Pazar günü saat 13.30'da yapılacak Bilim Sınavı'na alınacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious