'TÜSİAD, hükümetin arka lastiği olmuştur'

'TÜSİAD, hükümetin arka lastiği olmuştur'.4325
  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, erken seçim çağrısına TÜSİAD'dan olumlu cevap gelmeyince CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TÜİSAD'ı sert bir dille eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 2007 Bütçesi 10. maddesi üzerinde TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Genel Başkanı Deniz Baykal'ın erken seçim çağrısına 'seçimler zamanında yapılmalıdır' cevabı veren TÜSİAD'ı ağır bir dille eleştirildi. TÜSİAD'ın Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunu, ancak her zaman hükümetin stepnes olmaktan kurtulamadığını söyledi. Tüzün şöyle devam etti:

"TÜSİAD, elbette, Türkiye'de büyük bir sivil toplum örgütünün temsil edildiği yerdir; ancak, TÜSİAD, her zaman hükümetlerin stepnesi olmuştur, yani arka lastiği gibi çalışmıştır. Özellikle, 20'nci Dönem Parlamentosunda, Cumhuriyet Halk Partisi olarak gündeme getirdiğimiz "Bankaların içi boşaltılıyor. Bankalar birilerine peşkeş çekiliyor, şu anda bankaların, 3 milyar dolardan daha fazla, içerisinin boşaltıldığını görüyoruz, tespit ediyoruz" dediğimizde "Siz bu uyumu bozuyorsunuz, siz erken seçim istiyorsunuz" diyerek, bu tür açıklamalar yapmışlardı. Geldiğimiz günlerde, yine, erken seçimin ekonomiyi bozacağını ve çeşitli zararlar vereceğini, açıklama yaparak, Türkiye'nin gündemine getirmişlerdir."

Cumhuriyet Halk Partisinin, 20'nci Dönem Parlamentosuna yaptığı, tespit ettiği "bankaların içerisi boşalıyor" dediğinde zararın 3 milyar dolar olduğunu, ancak sürenin uzaması, seçimin kısa zamanda yapılmamasından dolayı, bu rakam maalesef 50 milyar dolarlara çıktığını hatırlatan Tüzün, "Şimdi aynı durum, aynı sıkıntı yine söz konusudur. Dolayısıyla, Türkiye'de en kısa zamanda ve acilen bir genel seçimin yapılması Türkiye'nin çıkarınadır. Çünkü, hepinizin de bildiği gibi, Meclis bir anlamda tıkanmıştır, Meclis çalışmaları yerine getirilememektedir. Hükümet de kendi içerisinde bağlı bulunduğu bürokratları maalesef çalıştıramamaktadır. Bu Parlamento bu dönemki sürecini tamamlamıştır ve en kısa zamanda, 2007 yılının içerisinde cumhurbaşkanlığı seçiminden önce de Türkiye'nin seçime gitmesinde gerçekten büyük fayda bulunmaktadır. Dolayısıyla, Hükümetin stepnesi durumunda bulunan bu tür sivil toplum örgütlerinin değil, Türkiye'nin gerçeklerini, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçeklerini dikkate alarak açıklama yapmaları gerekir diye düşünüyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious