TÜSİAD, yeni yıllık aidatını açıkladı!

TÜSİAD, yeni yıllık aidatını açıkladı!.9250
  • Giriş : 22.01.2009 / 15:48:00

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) yıllık üye aidatını açıkladı. TÜSİAD'a bir iş adamının üye olması için yıllık ödemesi gereken miktar şöyle:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) yıllık üye aidatı 17 bin TL'den 19 bin 500 TL'ye yükseltildi.

TÜSİAD Genel Kurulunda 2008 yılı harcamalarına ilişkin bilgi veren Muhasip Üye Haluk Dinçer, 2007 yılında TÜSİAD'ın bütçesinin fazla verdiğini hatırlatarak, geçen yıl ise özellikle kurlarda gelen ani değişiklikler nedeniyle bütçenin 484 bin TL açık verdiğini bildirdi.

Yönetim giderlerinin yüzde 34'ünün dövize endeksli olduğunu belirten Dinçer, şunları kaydetti:

''Gelirlerimiz ise tamamen TL'dir. Bütçe açığının toplam gelirlerimize oranı yüzde 3,9'dur. Toplam gelirlerimiz 12 milyon 476 bin liradır. Gelirlerimiz bütçenin yüzde 2,8 oranında üstünde gerçekleşmiştir. Bunun da en önemli kaynağı bütçelenen sponsor kaynağı gelirlerindeki 195 bin liralık olumlu aşımdır. Yönetim giderlerimize gelince, buradaki aşım 300 bin TL mertebesindedir. Ancak net finansman giderlerimizdeki 475 bin olumsuz sapma nedeniyle toplam giderlerimiz bütçenin yüzde 7,4 üstünde gerçekleşmiştir.''

-2009 YILI BÜTÇESİ VE AİDATLAR-

TÜSİAD'ın yeni Genel Sekreteri Zafer Yavan ise 2009 bütçesi hakkında bilgi verdi.

2009 yılı bütçesinin, önemli tasarrufların yapılacağı, fakat her kalemde homojen olarak daraltılan bir bütçeyi işaret ettiğini dile getiren Yavan, 2008 yılındaki harcama artışları ve oluşan açığın, büyük ölçüde kur gelişiminden ortaya çıktığını hatırlattı.

Yavan, ''2009 yılında oluşabilecek kur ve faiz riskinin mali yapıya etkisini sınırlaması amacıyla 2009 yılı bütçesi 800 bin TL fazla vermektedir. Tasarruf temel olarak personel harcamalarının kısılması yoluyla elde edilmiştir'' dedi.

Ankara daimi temsilciliğinin boşaltıldığını, bu görevi Genel Sekreterin yürüteceğini söyleyen Yavan, Washington, Brüksel, Paris temsilciliklerinde ve İstanbul merkezde toplam 5 münhal pozisyonun aynen korunacağını, açık bırakılacağını bildirdi.

Derneğin gelirlerine ilişkin ise Yavan, şunları kaydetti:

''2006-2007 ve 2008 yıllarında sırasıyla yüzde 6-2-3,5 oranlarında gerileyen aidatlarımızı bu yıl yüzde 4 civarında artışla yukarıda tanımlanan kaygıların bertarafı için gerekli gördük. Son üç yılda enflasyonun altında artan aidatlar artışlar vardı, bunun telafisi kaçınılmaz oldu. Her durumda personel harcamalarının toplam harcamaların yüzde 50'sinden az ve fazla olmaması prensibini koruduk.''

Bu arada dernek üye aidatının 19 bin 500 TL'ye yükseltildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*