TÜSİAD Başkanından kriz uyarıları

TÜSİAD Başkanından kriz uyarıları.14046
  • Giriş : 10.10.2008 / 10:20:00

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, Koç Üniversitesi'nde ekonomik gelişmelerin değerlendirdiği toplantısında finansal krizle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, dünyayı kasıp kavuran finansal krizi ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye'nin krize 45 milyar dolarlık cari açıkla yakalandığını kaydeden Yalçındağ, ekonomideki yavaşlamanın daha belirgin hale geleceğini, büyüme sürecinin de sekteye uğrayacağını ifade etti.

Ekonomik verilerin bir yavaşlamaya işaret ettiğini belirten Yalçındağ, kaybedilen zamanın kaybedilen refah anlamına geldiğini söyledi. Yalçındağ, Türkiye'deki bankacılık sektörünün ise dış şoklara dayanıklı olduğuna dikkat çekti.

"Tarihi günlerden geçmekteyiz. Yaşanan durum 1929'dan beri en büyük kriz. Uzman tahminleri her geçen gün daha da kötülüyor. 6,4 olan büyüme hızı 3,9 a çekildi. IMF tahminlerin göre ithalat hızı 1,9 a düşecek. Bu durumda Avrupa ve Amerika ile ticaret yapanlar olumsuz etkilenecek.

Yatırımcıların risk alma konusundaki tutumu sorunu çoğalttı. Dünya radikal kapsamlı acil önlemler alma durumu ile karşı karşıya…Birçok Avrupa devleti bankalara destek verdi ve İzlanda'dan başlayarak ülkeler mevduatlara garanti verdi.

Ekonomideki yavaşlama daha belirgin olacak. Üretim tüketim ithalat ihracat rakamları bir yavaşlamaya işaret ediyor. Son rakamlar Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehlikeyi ortaya koydu. 3 Çeyrekte büyüme hızı çok düşecek.
Büyüme hızı tarım dışı işsizlik de artacak. Gerekli reformların yapılması gecikti. Ama bazı noktalar da gözden kaçmamalı. Bankacılık sistemimiz dış sektörlere göre daha dayanıklıdır. Küresel krizin ülkemize sirayeti sınırlı olacak.

Petrol ve emtia fiyatlarında kesin düşüşler var,değerleri madenler düşüyor. Bu ve benzeri durumlar rekabeti güçlendirecek enflasyon düşecek. Bu durum enflasyonla mücadelemizi güçlendirecek.

Bu kriz 100 yılın en ciddi krizi. Türkiye bu krizden zarar görecek büyüme yavaşlayacak. Olan biteni dikkatli izlemek ve güven bunalımına neden olmamak gerekiyor. Piyasaları hazırlıklı olduğumuza ikna etmeliyiz. Türkiye'nin bu krizden en az zararla çıkması için ekonomik reformları yapacağına inanıyoruz….

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*