TÜSİAD biraz fazla konuşuyor

TÜSİAD biraz fazla konuşuyor.4325
  • Giriş : 08.10.2007 / 16:58:00

Fıratpen Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Demir, kendisinin de üyesi olduğu TÜSİAD hakkında ilginç eleştirilerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetiminin gündemdeki konulara yönelik açıklamalarına dernek içinden tepkiler sürüyor. Derneğin toplam Kurumlar Vergisi'ndeki payının yüzde 1,5; istihdamdaki payının yüzde 2,5 olduğuna dikkat çeken Demir, "TÜSİAD biraz fazla konuşuyor." dedi.
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın yeni kabinenin kurulmasının hemen ardından, İskenderun'da hükümete yönelik sert açıklamalarda bulunması, kamuoyunda tartışmalara yol açmıştı. Açıklamalara, dernek içerisinden de tepki gelmişti. Dernek üyelerinden Nevzat Demir de Avrasya Bir Vakfı'nda önceki gün düzenlenen törende TÜSİAD'a eleştiriler yöneltti. Toplantıda, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konulu bir konferans verdi. Emekli Org. Edip Başer ve eski bakan Ahad Andican'ın da katıldığı konferansın soru kısmında söz alan Nevzat Demir, üyesi olduğu dernek hakkında ilginç değerlendirmelerde bulundu. Dernek yönetimini fazla konuşmakla suçlayan Demir, Yalçındağ'ın Kıbrıs'ın Türkiye için ayak bağı olduğu yolundaki sözünü hatırlattı. Yunanistan veya İngiltere'deki işadamları derneği başkanlarının neden bu paralelde açıklama yapmadığını soran Demir şöyle konuştu: "Benim de mensup bulunmuş olduğum TÜSİAD'ın toplam Kurumlar Vergisi'ndeki payı 2006 yılı içinde yüzde 1,5'tir. İstihdamdaki payı da yüzde 2,5'tir. Tabiatıyla biraz verdiğimiz vergi kadar konuşmamız gerekli, biraz istihdamımız kadar konuşmamız gerekir." ifadelerini kullandı.
Bu arada eski Cumhurbaşkanı Denktaş, toplantıda ilginç bir anısını anlattı. 1964 yılının ilk aylarında Bulgaristan büyükelçisinin kendisini ziyaret ettiğini ifade eden Denktaş, şöyle konuştu: "Bana 'Türkiye müdahale edecekse niye bize tarihini bildirmiyorsunuz? Biz de Yunanistan'a gireriz ve böylelikle zafer kolay olur.' diye sordu. Ben de bunu heyecanla İsmet İnönü'ye bildirdim. O da böyle bir durumda Sovyetler Birliği ile Batı Bloku savaşının başlayacağını ve bizi aralarında ezeceklerini anlattı. Bütün oyunun bu olduğunu söyledi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious