TÜSİAD: Biz kuralım ABD desteklesin

TÜSİAD: Biz kuralım ABD desteklesin.11285
  • Giriş : 14.04.2009 / 09:43:00

ABD’de 15 Nisan’a kadar sürecek ziyaretini dün başlatan TÜSİAD, "Türk-ABD İlişkilerinde Yeni Dönem" başlıklı raporunu Washington’da tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye'nin ABD'ye yatırımlarla ilgili özel bir birim kurması önerilen raporda, ABD'nin Türk şirketleriyle ortak girişimleri desteklemesi istendi.

BAŞKANLIĞINI Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın yürüttüğü Türk Sanayicileri Ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), dün başlayan ABD ziyareti öncesinde hazırladığı raporda, Türkiye ve ABD ilişkilerinde yeni döneme ilişkin somut politikalar önerdi. TÜSİAD'ın hazırladığı "İttifakın Yeniden Yapılandırılması: Türkiye-ABD İlişkilerinde Yeni Dönem Türkiye Perspektifi" (Rebuilding a Partnership: Turkish-American Relations For a New Era - A Turkish Perspective) başlıklı İngilizce rapor, ABD kamuoyuna tanıtıldı.

Somut politika önerileri

TÜSİAD'ın raporunda, Türkiye'nin AB süreci, Ortadoğu sorunu, bölgesel güvenlik perspektifi, Ermeni sorunu, Avrasya ve enerji politikaları ile ekonomik ilişkiler, ikili ilişkiler bağlamında ele alınarak bu konularda somut politika önerileri sunuldu. TÜSİAD Dış Politika Danışmanı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Şahnaz Yılmaz ve TÜSİAD Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz tarafından kaleme alınan raporun tanıtım semineri, Washington'da Brookings Enstitüsü'nde gerçekleştirildi.

Yatırımda özel bölüm

TÜSİAD raporunda, ekonomik ilişkiler konusunda ABD'ye, "Türkiye'nin etraftaki bölgeleri küresel pazarlara entegre etme konusundaki rolünün altının çizilmesi. Türkiye'deki ve çevre pazarlardaki Türk ve Amerikan şirketleri arasındaki ortak girişimleri teşvik edecek programların geliştirilmesi" önerildi. Türkiye'ye ye ise "ABD'de daha fazla Türk girişiminin desteklenmesi ve ABD ile artan ticaret ve yatırımla ilgilenilmesi için özel bir bölüm kurulması" mesajı verildi.

Raporda, ABD'ye, ABD güçlerinin Irak'tan çekilmeden önce, Irak doğal gazının Nabucco'ya bağlanması için gerekli yasal ve altyapısal çerçevenin oluşmasını hızlandırarak, Nabucco projesine destek sağlanması önerildi.

Ermenistan'la sınır açılmalı

TÜSİAD, raporunda Erivan'la olan ilişkilerin iyileştirilmesi ve Ermeni diasporasının ABD'nin Türkiye politikasına olan olumsuz etkisinin azaltılmaya çalışılmasını da önerdi. Raporda, "ABD Kongresi'ndeki şu anki zorlukların daha ötesine yönelen, daha kapsamlı bir politika oluşturulmalı. Ermenistan'la olan sınır açılmalı, ticaret ve yatırım bağlarının güçlendirilmeli. Washington'a, Türkiye'nin Ermeni konusundaki bakış açısının anlatılmalı ve bu konu ile ilgili delegasyonlar gönderilmeli" denildi.

Ortadoğu'da ABD Türkiye'nin birikiminden faydalanmalı

RAPORDA, TÜSiAD'ın Ortadoğu'da barışın sağlanmasına ilişkin önerileri ise şöyle sıralandı: "Ortadoğu barış sürecine daha aktif olarak dahil olunması. Hamas'ın politik sürece entegre edilmesi için bir formül bulunması ve Filistinlilere ulus-inşası uygulamaları ve kurumlar alanında destek sağlanması. Türkiye'nin bölgedeki birikim ve deneyiminden faydalanılması."

Irak'ta aceleci davranılmamalı, İran'da diplomatik çözüm aranmalı

ABD'ye, Irak'ta aceleci davranılmaması ve çekilmenin zamanından önce yapılmamasını öneren TÜSİAD, kuzeyde kalıcı üsler kurulmaması gerektiğine iyaret etti. Raporda, Kerkük'ün mevcut statüsünün sürmesinin ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne zorla entegre olmamasının sağlanması önerildi. Raporda ABD'ye İran konusunda "Diplomatik çözüm aranması" önerildi.

Ermeni Yasa Tasarısı iç politika konusu yapılmamalı

TÜSİAD'ın raporunda, Ermeni konusuna ilişkin ABD'ye şu önerilerde bulunuldu: "Ermeni Yasa Tasarısı konusuna, Ermeni diasporasını göz önünde bulundurarak yalnızca bir iç politika konusu olarak yaklaşılmamalı. Tarihi gerçeklerin tarafsız bir analizi için 'Ortak Tarihçiler Komisyonu' kurulması ve bu konunun daha akademik ve tarafsız bir uluslararası platformda tartışılması desteklenmeli. ABD'deki Ermeni diasporasının talepleri üzerinde odaklanmak yerine, stratejik ve siyasi sonuçlar sağlayacak şekilde Ermenistan ve Türkiye arasındaki işbirliği güçlendirilmeye çalışılmalı. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun çözüm çabalarının desteklenmesi ve çabalara katkıda bulunulmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*