TÜSİAD: Büyümek artık daha zor olacak!

TÜSİAD: Büyümek artık daha zor olacak!.10132
  • Giriş : 04.12.2007 / 13:27:00

TÜSİAD'ın "Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Stratejileri" başlıklı konferansı, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in de katılımıyla Hilton Oteli'nde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantının açılışında bir konuşma yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, ekonomide son 5 yılda yaşanan olumlu gelişmelere değindi.

ÇIKAR PEŞİNDE DEĞİLİZ, TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Yalçındağ, "Ancak çoğu makro ekonomik alanda sağlanan bu başarılara rağmen işsizlik, yurt içi tasarruf açığı, bölgesel gelişim farklılıkları, kayıtdışı ekonomi, teknoloji ve inovasyonun yaygınlaştırılması gibi temel ekonomik alanlarda tıkanıklıklar ne yazık ki devam ediyor" dedi. Bu tıkanıklıkların Türkiye'yi uluslararası rekabet arenasında öne çıkmaktan da alıkoyduğuna vurgu yapan Yalçındağ, küresel rekabet alanında uluslararası referanslardan biri sayılan dünya rekabet endeksi sıralamasına yıllar itibariyle bakıldığında 2004-2005 yıllarında Türkiye'nin önemli bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

ENFLASYON İTİRAFI
TÜSİAD'ın düzenlediği konferansta konuşan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomik belirsizliklerin ortadan kaldırılması, mali ve finansal yapının güçlendirilmesi ve sağlıklı işleyen bir piyasa mekanizmasının oluşturulmasını teminen birçok adım attıklarını, bunların sayesinde de makroekonomik istikrarın bir nebze olsa sağlandığını söyledi.

"Bu sene aslında çekirdek enflasyon itibariyle ciddi bir başarı elde edilmişti" diyen Şimşek, gerek enerji fiyatlarındaki son derece hızlı yükseliş gerek dünya gıda ve emtia fiyatlarındaki artışın enflasyonu ciddi bir şekilde hedeften uzaklaştırdığına işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious