TÜSİAD Çin’i mercek altına aldı

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), tarihinin en büyük çıkarmasını yaptığı ve dünya ekonomisini yönlendiren bir güç haline gelen Çin'i mercek altına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

14-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ziyarette TÜSİAD, Çin'in önde gelen siyaset ve iş çevreleri ile görüşmelerde bulunacak.
38 kişiden oluşan heyetle tarihin en büyük çıkarmasını Çin'e yapan TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslowski ve beraberindeki heyet bugün Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin Uluslararası Ticareti Destekleme Konseyi (CCPIT), Dünya Bankası Çin Temsilcisi David Dollar ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yetkilileri ile biraraya geldi.

Kaslowski, CCPIT görüşmesinde Çin tarafına burada yatırım yapma, iş geliştirme ve Çin işletmelerinin Türkiye'de yatırım yapmaları ile ilgili düşünce ve duyguları anlattığını söyledi. Kaslowski yaptığı açıklamada Çin tarafına endişeleri de dile getirdiklerini belirterek, ''Özellikle iki ülke arasındaki ticarette Çin lehine olan açığın bu şekilde sürdürülemeyeceğini belirttik. Bu açığın giderilmesi ile ilgili düşüncelerimizi aktarırken Türkiye ve Çin'in yükselen ve güçlü ekonomiler olduklarına işaret ettik.'' dedi. Kaslowski, Çin tarafına ayrıca Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğunu ve son 5 yılda Çin kadar olmasa bile kayda değer bir gerçekleştirdiğini anlattığını kaydetti.

-TÜRKİYE AVRUPA'NIN PENCERESİ-

Çinli yatırımcıların Türkiye'ye "Avrupa penceresi" olmasından dolayı yatırım yapmaları durumunda Avrupa ve Avrasya ülkelerine açılma konusunda büyük yarar göreceklerini vurguladıklarını aktaran Kaslowski, görüşmede Türkiye'nin bir yıl içinde Avrupa'nın en önemli enerji koridoru olacağına işaret ettiklerini dile getirdi. Sonrasında David Dollar ile görüşen TÜSİAD heyetine burada Dolar tarafından Çin'in genel durumu ile ilgili bilgi verildi. Çin'in para birimi Yuan'dan yabancı yatırımlarına, yabancıların Çin bankaları ile olan ortaklığından Çin ekonomisinin gidişatına kadar Türk heyetini bilgilendirdi. Dolar, TÜSİAD heyetinin sorularını da cevaplayarak, Çin'e yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu. Dollar'ın ardından Dünya Bankası'nın bir alt kuruluşu olan IFC yetkilisi Randall Riopelle de TÜSİAD heyetinin sorularını cevaplandırdı.

TÜSİAD bugün akşam saatlerinde Çin Sanayi Federasyonu (CFIE) ve Çin Genel Ticaret Odası (CGCC) ile "Türkiye-Çin Ekonomik İlişkilerinde Geleceğe Bakış" başlıklı bir toplantı düzenleyecek. TÜSİAD ayrıca Pekin'in önde gelen bürokrasi ve iş çevrelerinin davetli olduğu bir resepsiyon düzenleyecek. 16 Mayıs'ta AB Komisyonu ve AB-Çin Ticaret Odası ile toplanacak heyet, Çin Girişimci Konfederasyonu (CEC) ile temaslarda bulunacak ve aynı gün Shanghai'a geçecek.

TÜSİAD heyetinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Aras ve Bülent Akgerman ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Osman Birsen ve bir çok sanayici ve işadamı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious