TÜSİAD elektrik fiyatlarına sitem etti

TÜSİAD elektrik fiyatlarına sitem etti.14046
  • Giriş : 22.05.2008 / 11:12:00

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye'de elektrik fiyatının sanayinin rekabetçiliği açısından ucuz olmadağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yalçındağ, "Enerji sektöründe somut ve uygulanabilir bir stratejinin oluşturulması ancak 100 milyar dolar civarındaki yatırımları yapması beklenen özel sektörün gerekli reformlar konusundaki görüşlerinin dikkate alınmasıyla mümkündür." dedi.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD tarafından hazırlanan "Elektrik Enerjisi Stratejisi Konferansı"nda yaptığı konuşmada, neredeyse her türlü sanayinin, her çeşit üretim kolunun en önemli girdisi olan enerji sektörünün performansının ülke ekonomisinin performasını birebir etkilediğini söyledi. Sektörlerin de rekabet gücünü artırabilmek için kaliteli enerjinin uygun fiyattan temin edilebilmesi ve verimli kullanılabilmesi gerektiğini ifade eden Yalçındağ, "Maalesef bu konuda bazı sorularla karşı karşıyayız. Ülkemizde elektrik fiyatı sanayinin rekabetçiliği açısından ucuz olmadığı gibi eğer gerekli yatırımlar biran önce yapılmazsa gelecekte elektrik enerjisi temininde bazı sıkıntılar da yaşanabileceği konuşuluyor. Ayrıca, enerjiyi verimli kullanamadığımız da bir gerçek. Bir birim katma değer yaratabilmek için kullanılan enerji miktarı AB ortalamasının iki katından yüksek." şeklinde konuştu.

Türkiye'de enerji üretiminin yılda ortalama yüzde 8 oranında arttığını, bunun da mevcut tüm kapasitenin kullanılmasında dahi güvenilir enerji üretimine göre 2009 yılında enerjide arz güvenliğinin sağlanması açısından ülkenin zorlanacağı anlamına geldiğine işaret eden Yalçındağ, bu yıl içerisinde bile sistem güvenliğinin tehlikede olduğuna işaret eden bazı göstergelerin mevcudiyetinin enerjide arz güvenliği endişelerini artırdığını söyledi. Yalçındağ, arz açığının oluşmasının engellenmesi için yatırımların hızlandırılması gerektiğini söyledi. Enerjide arz güvenliğine ilişkin sıkıntıların Türkiye'de enerji piyasalarının serbestleşme sürecinin öngörülen şekilde işlememesinden kaynaklandığını ifade eden Yalçındağ, 2004 yılında özelleştirme programına alınan Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin henüz özelleştirilemediğine dikkat çekti. Yalçındağ, "Enerji sektöründe somut ve uygulanabilir bir stratejinin oluşturulması ancak 100 milyar dolar civarındaki yatırımları yapması beklenen özel sektörün gerekli reformlar konusundaki görüşlerinin dikkate alınmasıyla mümkündür." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious