TÜSİAD yönetimine kimler giriyor?

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

Büyük patronların derneği TÜSİAD'a ilk kadın başkan olmaya hazırlanan Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın yönetimde birlikte çalışacağı isimler belli olmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halen Yalçındağ'la yönetim kurulunda yer alan iki kadın üye Ayça Dinçkök ile Ümit Boyner"in görevlerine devam edecekleri belirtilirken, yeni girecek üyeler arasında Ferit Şahenk, Ethem Sancak ve Haluk Dinçer bulunuyor.

Yalçındağ"ın yanında Ferit Şahenk"in de yönetime girmesiyle yeni TÜSİAD oluşumunda iki medya patronu yer alırken, Siirt"li işadamı Ethem Sancak ise Anadolu"nun dernekteki sesi olacak. Bu isimlerin yanında Ömer Sabancı ile çalışan 10 kişilik yönetim kurulundan kimlerin ayrılacağı ise netleşmedi.

Bazı üyeler, Yalçındağ"ın henüz kendileriyle görüşmediğini belirterek, “Genel Kurul"a daha bir hafta var. Yalçındağı"ın adaylığı sürpriz oldu. Kendisini dinledikten sonra kararımızı bildireceğiz” diyorlar. Yalçındağ"ın sürprizine alışmaya çalışanlar sadece yönetimdekilerle sınırlı değil. Bazı TÜSİAD üyeleri de “Arzuhan Hanım"ın kararını ve cesaretini kutluyoruz Ancak, TÜSİAD için vizyonunu ve planlarını henüz bilmiyoruz. 25 Ocak"taki Genel Kurul"a kadar bekleyeceğiz” şeklinde düşüncelerini açıklıyorlar.

YALÇINDAĞ"IN TAVRINI BEKLEYENLER

Yeni yönetime girecekler belli olurken kimlerin onlara yerlerini bırakacağı bilinmiyor. İki Başkan Yardımcısı Pekin Baran ve Cem Duna ile üyelerden Bülent Akgerman, Agah Uğur ve Ömer Aras"ın kararlarının önümüzdeki günlerde netleşeceği konuşuluyor. Ali Kibar, kendisiyle görüşmemizde Yalçındağ"a destek olacağını söyledi. Bu arada aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan Genel Sekreter Haluk Tükel ise görevine devam edecek.

TÜSİAD"a adımını attığından bu yana beş başkana Genel Sekreterlik yapan Tükel, Yalçındağ seçilirse altıncı kez bir profesyonel olarak ilk kez kadın başkanla çalışacak. Bu arada 566 üyesi bulunan TÜSİ- AD"da 30 yeni üyenin gireceği, 20 civarında üyenin ise ayrılacağı tahmin ediliyor. Halen 43 olan kadın üye sayısının 50"ye yaklaşması bekleniyor.

TUSiAD"IN ADI TURK iŞ DUNYASI"NIN SESi OLUYOR

Kadın başkanı olursa TÜSİ- AD"ın adının da değiştirilmesi gerektiği yönündeki eleştiri ve duyarlıklara dernek yönetimi ilgisiz kalmayacağını gösterdi. Dernek, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği"nin kısaltılmışı olan TÜSİAD"ın, Avrupa"da bir süredir kullanmaya başladığı adı olan “TÜSİAD - Voice of Türkish Business World” yani “Türk İş Dünyasının Sesi”ni Türkiye"de de kullanmaya hazırlanıyor.

Dernek, bu yeniliği yaparken, bilinirliği ve marka değeri tescillenen TÜSİAD"ı bir ön ek olarak kullanmaya devam edecek. Türk İş Dünyasının Sesi ise TÜSİAD"ı tanımlayan bir unsur olarak isimde yer alacak. TÜSİAD"ın üyesi olduğu Avrupa İşadamları Konfederasyonu UNICE de bir süre önce aynı yolu seçmiş ve adını UNICE- Business Europe olarak yenilemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious