TÜSİAD'dan Erdoğan'a yanıt

TÜSİAD'dan Erdoğan'a yanıt.10132
  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Parlamento ne yapacağını TÜSİAD'dan iyi bilir'' açıklamasına yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yalçındağ, TÜSİAD'ın ''fikir beyan ettiği''ni söyledi.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yalçındağ, "Tabii parlamento her şeyi daha iyi bilir. Ancak TÜSİAD, gelenekleri ve refleksleri son derece güçlü bir kurum ve Türkiye’nin her konusuyla ilgili her zaman fikir beyan etmiş bir kurum. Biz de son gelişmelerle ilgili fikirlerimizi beyan ettik" dedi.

TÜSİAD'dan 7 Mayıs'ta yapılan açıklamada, ''Siyasal sistem değişikliği içeren Anayasa paketi yeni parlamentonun gündemini oluşturmalı'' denilmiş, yeni parlamentonun baraj sistemi, resmi ittifak olanakları, seçim bölgeleri, nisbi takviyeli iki turlu seçim sistemi ve Siyasi Partiler Yasası konularını da içine alan daha geniş bir paketi tartışmaya açması gerektiğinin altını çizmişti.

Buna karşılık Başbakan Erdoğan'dan, "Parlamento ne yapacağını TÜSİAD'dan iyi bilir" açıklaması gelmişti.

Kadınların siyasete katılımı

Bugün Türkiye Kadın Girişimciler Derneği toplantısına katılan TÜSİAD Başkanı, genel seçimlerin toplumun yarısını oluşturan kadınların karar alma mekanizmalarına katılımı konusunda siyasi partiler için bir samimiyet sınavı olacağını bildirdi.

Yalçındağ; kadınların siyasete katılımı konusunda Belçika, Fransa, Arjantin ile Brezilya'nın anayasal ve yasal düzeyde kota düzenlemesi getirdiğini, İspanya, Almanya, Norveç ve İngiltere'de siyasi partilerin iç düzenlemelerinde kotaya yer verildiğini anlattı.

Yalçındağ, "Bu örnekler, merkezi yönetimin yanı sıra yerel yönetim düzeyinde de kadınların görünür olmadığı Türkiye için kota uygulamasının bir lüks değil, acil bir ihtiyaç olduğunu destekliyor. Oysa Türkiye'de siyasete katılımda fiilen eşitliğin sağlanması yolunda henüz etkili bir girişim gerçekleştirilemedi" diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı, son dönemde başta iktidar partisi olmak üzere, siyasi partilerin bu konudaki duyarlılıklarını mutlulukla izlediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious