'TÜSİAD'ın da yanlış konuşma hakkı var'

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Bakan Abdüllatif Şener, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı'nın hükümetin yapısal reformlar konusunda yavaşladığı yönündeki eleştirilerini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şener: "Kurumların da yanlış konuşma ya da düşünme hakkı olabilir." dedi. Şener, hükümetin yapısal reformlar konusundaki kararlılığının devam ettiğini vurguladı.

TÜSİAD tarafından düzenlenen "Küresel Trendler, Beklentiler ve Türkiye'nin Büyüme Performansı" konulu seminerin açılış konuşmasını Bakan Şener ve TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı yaptı. Sabancı ve Şener çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şener, Sabancı'nın konuşmasında Türkiye'nin yapısal reformlar konusunda kararlılığını yitirmeye başladığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, herkesin fikirlerini özgürce ortaya koyma hakkı olduğunu söyledi. Şener, siyasi istikrar için farklı fikir ve düşünce platformlarından doğan fikirlerin bir kazanım olduğunu vurgulayarak, "Önemli olan bir düşünce platformunun oluşmasındır." dedi.

Şener, açılış konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığı sırada TÜSİAD Başkanı Sabancı'ya dönerek, kendilerinin geçen haftalarda yaptığı konuşmalara cevap vereceğini belirttiğini anlatarak, konuşmasının şöyle sürdürdü: "Sayın Sabancı'ya "TÜSİAD'ın da yanlış konuşma hakkı vardır diyecektim.' dedim. Bunu aslında ben genel olarak söylüyorum. Hoşunuza gitmeyen bir cümle duyduğunuzda 'Bu söylenmemeliydi' diyemeyiz." Bakan Şener'in bu açıklaması üzerine, bir gazetecinin "TÜSİAD nerede yanlış konuşuyor?" şeklindeki bir soru üzerine, Bakan Şener gülerek, "O anlamda söylemedim. Düşüncelerinden dolayı kimseyi sorgulamamalı." diye cevap verdi.

SABANCI: "TÜSİAD YANLIŞ MI KONUŞUYOR?"

Ömer Sabancı'nın yapısal reformların hız kestiği şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Şener, bu fikre katılmadığını kaydetti. Şener, "Ben bu görüşü kabul etmiyorum. Hükümet yapısal reformlar konusunda kararlıdır. Bu kararlılığını ilk göreve geldiği günden bu yana göstermiştir. Küresel rekabet dediğimiz bir hadise var. Bunun gereği olarak, tüm potansiyelimizi ortaya koyma mecburiyetindeyiz. Bunun yolu da yapısal reformlardan geçiyor." şeklinde konuştu. Şener, yapısal reformların kararlılıkla devam ettiğini vurguladı.

Bakan Şener, gazetecilere veda etmek üzereyken, Ömer Sabancı, Şener'den biraz önce yaptığı konuşmalara açıklık getirmesini aksi takdirde TÜSİAD yanlış konuşuyor gibi bir intibaının doğduğunun ortaya çıktığını söyledi. Sabancı şöyle konuştu: "Burada şöyle bir intiba doğdu. Sanki TÜSİAD yanlış konuşuyormuş gibi... Hâlbuki siz havayı genelleştirdiniz. Herkesin ifade özgürlüğü olduğunu söylediniz. Bunu da bir nükte olarak söylediniz. Doğru mu efendim. Yanlış anlaşılmasın." Bu açıklama üzerine Şener, "Aynen öyle efendim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious