TÜSİAD'a ilk kadın başkan

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

TÜSİAD Genel Kurulu’na demokrasi tartışmalarını damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkan adayını gazeteden öğrenmelerine tepki gösteren ve fikirlerinin sorulmadığını dile getiren TÜSİAD üyeleri, aday belirlenmeden önce üyeler arasında tartışılmasını ve fikirlerinin sorulmasını istedi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) dün İstanbul’da yapılan 37’nci Genel Kurulu’nda gündemi başkan ve yönetim kurulu üyelerinin seçim yöntemi oluşturdu. Çok sayıda TÜSİAD üyesi kürsüdeki konuşmalarında ve gazetecilere yaptığı açıklamalarla yönetimin seçilme biçimini eleştirdi. Başkanlık yarışının TÜSİAD’ı yıpratacağını belirten üyeler “Ancak daha önceleri yapılan beklenti anketleri ile üyelerin görüşleri alınabilir. Başkanın kim olacağını gazetelerden öğrenmek istemiyoruz” dedi.

BAŞKANI GAZETEDEN ÖĞRENDİM

Divan Başkanı’ndan söz alarak bir konuşma yapan TÜSİAD Üyesi Tuğrul Erkin, “Bu yıl daha demokratik bir ülke, daha demokrat bir toplum söylemleri içinde yeni bir yönetim kurulu atandığını televizyon ve gazetelerde gördüm. Bir emrivakiyi kabullenmek zor’’ dedi. Erkin, “Ülkedeki seçim sisteminin demokratik olmadığını, siyasi partilerin yapılarının demokratik olmadığını cesaret ve inançla savunan bir sivil toplum örgütünün, kendi iç yapısında demokrat olma zorunluluğu vardır. Yoksa acımasızca eleştirdiğimiz kişiler, ‘Sen kendine bak’ derler’’ diye konuştu. Erkin, geçmişte Feyyaz Berker’in yaptığı üyeler arasında bir eğilim yoklamasına gidilmesi uygulamasının tekrar başlatılmasını önerdi.

ÜYELERİN GÖRÜŞÜ ALINMALI

Genel kurulda söz alan üyelerden Recep Düzgit de, TÜSİAD gibi ülkenin en önemli sivil toplum örgütlerinden birinin yönetim kurulu başkanlığının kim olacağının genel kuruldan 8 gün önce basın organlarında ilan edilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Düzgit, “Gerektiği zaman Türkiye Cumhuriyeti hükümetine bile demokrasi tavsiyeleri vermekte olan ve 566 üyeye ulaşmış derneğimizin hiç değilse bundan sonraki dönemlerde yönetim kurulu ve başkanının TÜSİAD’ın kurulduğu günlerdeki sistemlerle değil, demokrasilerde olduğu gibi geniş katılımlı olarak genel kurulda belirlenmesini talep ediyorum’’ dedi.

TÜSİAD’ın eski başkanlarından Feyyaz Berker de eleştirilere katıldığını belirterek “Eskiden biz elimizden geldiğince tüm üyeleri arar ve adayı belirlemeden önce görüşlerini sorardık. Bugün ortada bir rahatsızlık var bu sıkıntıları gidermek için “Eski başkanlardan bir komisyon oluşturulsun ve TÜSİAD’ın seçimlerinin daha demokratik olarak nasıl yapılacağını incelesinler” önerisinde bulundu.

Oktay Varlıer de üye eğilim anketlerinin yeniden yapılmasını istedi. “İsteyen herkes aday olabilir deniyor ama TÜSİAD’ın ağır toplarının belirlediği başkan ve yönetim kurulu adaylarının karşısına kimse çıkmak istemiyor. Bu nedenle üyelerin görüşlerinin alınması gerekiyor” dedi.

Doğan Ailesi’nden tam destek

ARZUHAN Doğan Yalçındağ’ı kız kardeşleri Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan ve eşi Mehmet Ali Yalçındağ yalnız bırakmadı. Hanzade Doğan’ın nişanlısı Osman Boyner de genel kuruldaydı.

RAHMİ Koç, Yalçındağ’la bir süre sohbet etti ve babası Aydın Doğan’ı sordu.

DİVAN heyeti başkanlığını yine Sedat Aloğlu yaptı. Divanda Şefika Pekin Barlas, Cansen Başaran ve Alican Ulusoy görev aldı.

GENEL Kurul başlamadan Ömer Sabancı’nın, kendisinden uzak oturan Mustafa Koç’a seslenerek, “Beni neden yalnız bıraktın, gel buraya’’ diyerek yanına oturttu.

ÖMER Sabancı’nın, başkan olarak yaptığı son konuşma çok uzun süre alkış aldı. Feyyaz Berker, Sabancı’yı ayağa kalkarak alkışladı.

BAŞBAKAN’ın danışmanı Cüneyt Zapsu da katıldığı genel kuruldan erken ayrıldı.

MUSTAFA Koç ve Ömer Sabancı konuşmalarının önemli bir bölümünü Hrant Dink cinayeti ve demokratikleşme sorununa ayırdı.

SEDAT Aloğlu, ‘Yüzyıllardır kol kola yaşayan farklı kökenlerden gelen milletimiz, birbiriyle ne kadar kaynaşmış olduğunu dünyaya gösterdi. Şehit mi verdik Hrant kardeşimizi, diye düşünmeden edemiyor insan’’ dedi.

Boyner: Başkanlık yarışı istemiyorum

DERNEĞİN eski başkanlarından Cem Boyner “Burası gönüllülük temelinde kurulmuş bir yapı, eğer başkanlık yarışı yaşanacaksa üyeliğe devam etmem” dedi. Zorunlu üye olunan oda ve borsalarda başkanlık yarışı yapıldığını, bu kurumların hükümete göre şekillendiğini kaydeden Boyner, “TÜSİAD’da bu yaşanmamalı ancak tartışma müessesesi daha esnek olmalı” dedi. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ise oda ve borsaların da iş dünyasının sorunlarıyla ilgilendiğini hem oda başkanı hem de TÜSİAD üyesi olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

TÜSİAD marka oldu adı değişmesin

İLK kez bir kadının başkan seçilmesi ve kadın üye sayısının 54 olması derneğin adının değişmesini de gündeme getirdi. Feyyaz Berker, “TÜSİAD bir marka oldu, o kalsın ama belki adını ‘özel sektörün temsilcisi’ yazabiliriz” önerisinde bulundu. Daha sonra söz alan Güler Sabancı ise “TÜSİAD ismi bir marka olmuştur önemli olan isim değil. Ben TÜSİAD üyesi olarak bundan rahatsız değilim” diyerek isim değişikliğine sıcak bakmadığını belirtti.

MARTTA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

36 yıllık tarihinde ilk kez kadın üyenin yönetim kurulu başkanı seçildiği 566 üyeye sahip TÜSİAD Genel Kurulu’na 260 üye katıldı. Başkanlar Konseyi’nin değişmediği genel kurulda tek aday olan Arzuhan Doğan Yalçındağ, yönetim kurulu başkanı seçildi. Ömer Sabancı, Cem Duna, Ömer Aras ve Agah Uğur’dan boşalan yönetim kurulu üyeliklerine Sabancı Holding Grup Başkanı Haluk Dinçer, Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk ve Eczacıbaşı CEO’su Erdal Karamercan seçildi.

55 YENİ ÜYE KATILDI

Eski üyeler Ayça Dinçkök, Ümit Boyner, Ali Kibar, Bülent Akgerman da yeni yönetimde yer aldı. Ümit Boyner, Ferit Şahenk ve Pekin Baran başkan yardımcısı olarak görev yapacak. Genel kurulda ilk konuşmasını yapan Yalçındağ, haziran ayında toplanacak olan Yüksek İstişare Konseyi’ni mart ayında olağanüstü toplantıya çağırdı.

Üyelerinin yüzde 8’i kadın olan TÜSİAD üyeleri arasına Aynur Bektaş, İbrahim Erdemoğlu, Sedat Yalınkaya, Bekir Boydak, Murat Özyeğin ve Metin Şen gibi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious