TÜSİAD'tan hükümete 'TİM'i kapatın' mektubu

TÜSİAD'tan hükümete 'TİM'i kapatın' mektubu.12394
  • Giriş : 22.06.2009 / 22:35:00

TÜSİAD’ın TİM Yasası’nın Meclis’ten geçmemesi için yoğun çaba harcadığı ortaya çıktı. Yasa görüşülürken TÜSİAD’dan Başbakan ve bakanlara ‘TİM’i kapatın’ mektubu gitmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yasası görüşülürken ilgili bakanlara ve Başbakan'a, 'TİM misyonunu tamamladı. Yasayı hiç çıkarmayın TİM de kapatılsın. Kurumun görevini ticaret odaları ve ihracatı geliştirme merkezi yapabilir' diye mektup yazdığı ileri sürüldü. Yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına gönderilen TİM Yasası'nın Meclis görüşmeleri sırasında gönderildiği belirtilen Başkan Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın imzasını taşıyan mektup iş dünyasına bomba gibi düştü. Mektuba karşın Meclis'ten geçen söz konusu yasa 100 milyar dohların üzerindeki ihracatı yönetmesine karşın bugüne kadar yönetmeliklerle çalışan TİM'e yıllardır beklediği yasal güvenceyi sağlayacak.

PAYLAŞILAMAYAN GELİR Mİ?

Konuya yakın kaynaklar TÜSİAD üyelerinin yasanın çıkmaması için Ankara'da muhalefet partilerinin milletvekilleri ile de görüştüklerini ancak muhalefet partisi milletvekillerinin de TİM yasasının çıkması için destek verdiğini söyledi. Mektubu bizzat gördüğünü söyleyen önemli konumdaki bir ihracatçı da 'TİM 130 milyar dolarları geçen ihracatın bu seviyeye gelmesi için önemli işlevler üstlendi. TİM yönetimi geçmişte ve bugün yerinde kararlarla ihracatçının önündeki engellerin kalkmasını sağladı. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın görevi olan dahilde işleme izin belgeleri gibi önemli evraklara onay vererek yıllık 130 milyon dolar civarında gelir elde ediyor. Bu para da tekrar ihracatçının işleri için harcanıyor. Artan para ise Ankara'ya gönderiliyor' diye konuştu.

Mektuptan haberim yok

TÜSİAD'ın yazdığı ileri sürülen mektupla ilgili görüşlerini almak için star'ın yurtdışında telefonla ulaştığı TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise böyle bir mektuptan haberinin olmadığını söyledi. Ne olursa olsun herkes ortak konsensus içinde çalıştıklarını ve böyle de devam edeceğini söyleyen Büyükekşi, 'Biz kimseyle kavga etmiyoruz. Tek amacımız var o da ihracatçının ve Türkiye'nin kazanması. O nedenle böyle şeylerin olup olmadığı ile de fazla ilgilenmiyoruz' dedi.

Geçmişte ortak çalışmıştık

TİM eski Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatçı birliklerinin Atatürk'ün imzasıyla 1937'de temellerinin atıldığını belirterek, son yasayla TİM'in yasal altyapıya kavuştuğunu belirtti. Yasanın çıkmaması için kulis yapan TÜSİAD'la son yıllarda olmasa da geçmişte ortak işler yaptıklarını belirten Satıcı 'TOBB ve TÜSİAD'la yurtdışında hem ticarni hem siyasi lobi faaliyetleri yürüttük. Bundan sonra da patrner ve iş ortağı olmamız lazım' dedi.

TURKTIME

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*