Tuskon, Avrasya'yla köprü oluyor

Tuskon, Avrasya'yla köprü oluyor.11536
  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Tuskon, Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü programını organize ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aksaray Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Ahmet Kozan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, AGİAD olarak üyesi oldukları TUSKON'un, 450 Afrikalı ve 2 bin 300 Türk firmanın katıldığı "Türkiye - Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programını Mayıs 2006 tarihinde düzenlediğini hatırlattı.

Dernekleri aracılığı ile bu programa Aksaray'dan 18 firmanın katıldığını ve ikili iş görüşmelerinde Afrika ülkelerinden gelen işadamlarına ürün satma imkânı sağlandığını ifade eden Kozan, bu organizasyonun, ilk etapta 200 milyon dolarlık, ardından da yıl içine yayılan 2 milyar dolarlık bir ticaret hacminin geliştirilmesine zemin oluşturduğunu kaydetti.

Kozan, "Avrasya ülkeleri ile ekonomik ilişkilere büyük önem veren TUSKON, ihracat, ithalat, imalat ve distribütörlük gibi ticari açılımların geliştirilmesi amacıyla Türkiye ve Avrasya bölgesindeki ülkelerden (Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna) işadamlarının katılımıyla 17 - 18 Eylül 2006 tarihlerinde "Türkiye - Avrasya Dış Ticaret Köprüsü" programını organize etmektedir. Avrasya Bölgesinde, 1,2 trilyon dolarlık toplam milli gelir ve 700 milyar dolarlık ticaret hacmi söz konusudur. Ayrıca bölge, petrol ve doğalgaz ağırlıklı doğal kaynaklarıyla güçlü bir ekonomik potansiyele sahiptir. Türkiye ve Avrasya arasında ihracat ve ithalatın yanı sıra ortak üretim gibi ikili işbirliği imkânlarını geliştirmek de mümkündür" dedi.

"Türkiye - Avrasya Dış Ticaret Köprüsü" programıyla iki tarafın girişimcilerini bir araya getirerek, bu seçeneklerin değerlendirileceğini belirten Kozan, bir zemin oluşturulacağını ifade etti. Başkan Ahmet Kozan, AGİAD olarak, derneğe başvuran, Aksaray'ın değerli sanayicilerinin bu fırsattan yararlandırmayı ve bölgesel kalkınma sağlamayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious