TUSKON krize formül çıkardı

TUSKON krize formül çıkardı.5809
  • Giriş : 12.10.2008 / 19:26:00

Küresel piyasalardaki dalgalanma, finansal piyasaları ilk olarak etkilese de reel sektörde mehtemel bir krizde ayakta kalabilmek için hükümetten destek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'la görüşen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) yönetimi, İşsizlik Fonu'nda biriken 30 milyar YTL'lik paranın işverenlere destek olarak kullanılmasını önerdi. TUSKON Yönetim Kurulu'nun Bakan Çağlayan'a ilettiği taleple, fondaki paranın bir kısmının yüzde 5 ile 10 arasında değişen oranlarda SSK primlere ve çeşitli vergilere indirim olarak yansıtılması gündeme getirildi.

Reel sektörün yüksek tutulmasının önemi üzerinde duran Konfederasyon, bu amaçla alınacak çok küçük tedbirlerle iş dünyasının sorunlarının çözüleceğini, üretimin sürdürülebilmesi ve istihdamın devamının sağlanabileceğini düşünüyor. "Toplumsal moral ve motivasyonun çok önemli olduğu bu dönemde , devlet kurumlarının ve iş dünyasının yapıcı ve çözüme yönelik olmayan açıklamalardan uzak durması." çağrasında bulunan Konfederasyon'un krizin en hafif şekilde atlatılabilmesi için Çağlayan'a sunduğu raporda yer alan bazı teklifler şöyle:

* Son zamanlarda artan elektrik fiyatları üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Yine belirli bir süre için tüm üreticilere yönelik sanayi elektrik tarifelerinde yüzde 5 indirim uygulanması.

* İhracatçılara yönelik Eximbank kredilerinde piyasa şartlarına göre en az yüzde 5 daha cazip kredi faizleri uygulanması.

* Dünya piyasalarındaki petrol fiyatlarındaki düşüşün özellikle nakliye firmalarına bir an önce yansıtılması.

* İç ticareti canlandıracak faaliyetler desteklenerek yerli malı tüketiminin teşvik edilmesi ve tüketicinin bilinçlendirilmesi.

* Küresel krizle birlikte meydana gelen nakit sıkışıklığı ve kredi kullanımında yaşanan problemlerin devlet bankaları aracılığı ile aşılması, bu amaçla Ziraat, Halk ve Vakıf Bankalarının esnaf ve sanayiciye yönelik kredilerin devamlılığının sağlanması ve BDDK koordinasyonunda reel sektör ve bankacılık sektörünün işbirliği içerisinde çalışması.

* Şu an başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren KOSGEB aracılığıyla, küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik kredi desteklerinin artırılması ve daha aktif bir şekilde devam ettirilmesi.

* Yeni teşvik yasası çıkana kadar, mevcut yürürlükteki teşvik yasasının bir yıl daha uzatılması ve bu teşvikin tüm bölgelerde yeni yatırımlar ve devam eden işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi.

* Yeni pazarlar ve uzak mesafeler için navlun desteği sağlanması. İhracat amaçlı üretim yeri ile limanlar arasındaki iç nakliyelerde kullanılan akaryakıta yönelik özel indirim uygulanması.

* Euro ve ABD dolarının YTL karşısında değer kazanmasıyla birlikte bu durumu ihracatçı açısından avantaja çevirebilmek için ileride döviz kurunun tekrar düşme ihtimaline karşılık, ihracatçıya kur garantisi getirilmesi ve bunun ihracatçılara çok iyi anlatılması, kur artışının fırsata dönüştürülmesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*