TUSKON'dan Tarihi Anlaşma

TUSKON'dan Tarihi Anlaşma.16377
  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

TUSKON ile MYANMAR Ticaret Odaları Federasyonu arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Myanmar Ticaret Odaları Federasyonu arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Pasifik Zirvesi kapsamında Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, iş görüşmeleri ve Türk firmaları standlarının bulunduğu bölümün açılışını yaptı.

Tüzmen, beraberindekilerle standları ziyaret ederken, Sanko Makine standında TUSKON ile Myanmar Ticaret Odaları Federasyonu arasında yapılan işbirliği anlaşmasının imza törenine katıldı. Tüzmen, daha sonra yabancı basın mensupları ile bir araya geldi.

-’’LÜKS MOBİLYA İHRAÇ EDEBİLECEĞİMİZ PAZARLARA BAKIYORUZ’’-

Laos Ticaret Bakanı Nam Viyaketh, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye ve Türkiye’nin bulunduğu bölgeyle ilgili detaylı bilgi almak için zirveye katıldıklarını belirterek, ’’Burada Laos’ta yatırım yapacak insanlara da bakıyoruz’’ dedi.

Viyaketh, Laos’un çok geniş doğal kaynakları olduğunu, özellikle ormancılık, madencilik ve su kaynakları açısından zengin olan ülkenin, hizmet sektöründe de merkez konumunda bulunduğunu, Çin ve Vietnam’daki ürünlere de rahatlıkla ulaşabildiklerini anlattı.

Nam Viyaketh, ’’Bu bölge gelecekte patlayan bir yer olacak. Türkiye’nin lokasyonu bize yeni pazarlar açabilir. Arap, Avrupa ve ve eski Sovyet bloku pazarlarına... Şu an lüks mobilya ihraç edebileceğimiz pazarlara bakıyoruz’’ diye konuştu.

"TARIM ALANINDA BİR TÜRK ŞİRKETİNİN ÜLKEMİZE GELMESİNİ KONUŞUYORUZ"

Papua Yeni Gine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Willie Ako da Türkiye’ye teknik, bilgi teknolojileri, inşaat ve tarım alanları ile iyi doktorlar konusunda ihtiyaçları bulunduğunu ifade ederek, ülkesinin bakır, altın, madencilik, gaz, balık, vanilya ve kahve açısından zengin olduğunu, bu ürünleri çok sayıda ülkeye ihraç ettiklerini belirtti.

Ako, ’’Tarım alanında yeni bir Türk şirketinin Papua Yeni Gine’ye gelmesini konuşuyoruz. Bunun için konuştuğumuz çok şirket var. Aralık gibi bu konuda karar vereceğiz’’ diye konuştu.

Ülkesi ile Türkiye arasında hemen hemen ticaret olmadığını belirten Ako, ’’Türkiye’ye çikolata ve dondurma yapmak için vanilya ve kahve satabiliriz. Papua Yeni Gine kahvesi Türkiye’ye Almanya’dan geliyor. Türkiye direkt kahve alabilir.

Türk iş adamları bizim ülkemizde altın ve gaz, petrol ve petrol ürünleri alanında yatırım yapabilir’’ diye konuştu.

-JAPONYA’DAKİ İMKANLAR-

Japonya’da milletvekili olan eski Devlet Bakanı Kuniko Inoguchi ise ticaret ülkesi olan ülkesinde çok büyük bir açık pazar bulunduğunu, sağlık, gıda, kimya, tekstil ve enerji sektörlerinde çok büyük imkanlar olduğunu belirterek, ’’Eğer Türk şirketleri kalitesi çok yüksek ürünler ihraç edebilir ve bunları rekabetçi bir fiyata satabilirse ülkemizde çok büyük ilgi görebilir’’ dedi.

Inoguchi, Japonya’da eğitim, sağlık ve yaşam kalitesini artırıcı alanlarda yatırımlar yapılabileceğini, Japon inşaat şirketlerinin ülkede artık yapacak bir şey kalmadığı için dünyadaki diğer fırsatlara baktığını, bu alanın da yabancı sermaye girişine daha açık hale geldiğini söyledi.

Kuniko Inoguchi, Japon ve Türk şirketleri arasındaki çalışmalarda Japan Bank of International’ın fizibl bulması halinde projelere yaptığı para miktarının öneminin bulunmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious