TUSKON'dan ticaret köpsürü

TUSKON'dan ticaret köpsürü.11536
  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Tahir Acaroğlu, TUSKON'un, "Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü" programını organize edeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrasya ülkeleri ile ekonomik ilişkilere özel önem veren TUSKON, ihracat, ithalat, imalat ve distribütörlük gibi ticari açılımların geliştirilmesi amacıyla Türkiye ve Avrasya bölgelerindeki ülkelerden Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna işadamlarının katılımıyla 17-18 Eylül 2006'da "Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü" programını organize ediyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın desteğiyle Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek program çerçevesinde ikili iş görüşmelerinin yapılması hedefleniyor.

Programa ilişkin bilgi veren AGİD Başkanı Tahir Acaroğlu, bağlı bulundukları TUSKON'un daha önce organize ettiği "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programıyla Afrika ülkelerine odaklandığını ve bir çırpıda 200 milyar dolarlık ve ardından da yıl içinde 2 milyar dolarlık bir ticaret hacminin geliştirilmesine zemin oluşturduğunu vurguladı. İş adamlarından gelen istek üzerine TUSKON'un Avrasya'ya yoğunlaştığını belirten Acaroğlu, şunları söyledi:

"Doğu Avrupa'dan Pasifik Okyanusuna kadar uzanan geniş Avrasya bölgesi, sahip olduğu ekonomik potansiyel nedeniyle dünyanın yükselen ekonomik güçlerinden birine dönüşüyor. 23 milyon kilometrekarelik alana yayılan bölgede 350 milyon nüfus yaşıyor. 1,2 trilyon dolar milli gelir ile 700 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunan bu bölgede Türk iş adamları 35 milyar dolarlık bin 700 proje yürütüyor."

Bu bölge ile her sektörde ithalattan ihracata kadar ikili ilişkileri geliştirmenin mümkün olduğunu ifade eden Acaroğlu'na göre, Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü Programı ile iki tarafın girişimcilerini biraraya getirerek, bu seçenekleri değerlendirecek bir zemin oluşturmakta.

AVRASYA ÜLKELERİYLE TİCARET HACMİ 22 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Avrasya coğrafyası, dünya petrol rezervlerinin yüzde 10'u ile doğal gaz rezervlerinin yüzde 32'sine sahip. 1992'de Türkiye ile Avrasya arasındaki ticaret hacmi 2 milyar doların altında iken bugün 22 milyar dolara ulaştı. Avrasya bölgesinde inşa edilen otel, hastane, iş merkezi, yol, köprü gibi inşaatları Türk müteahhitleri yaparken, Türk işadamları da bu ülkelere tekstil-konfeksiyon, gıda, turizm, iletişim, mağazacılık, eğitim, inşaat malzemeleri, mobilya, bankacılık ve elektronik gibi sektörlerde yatırım yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious