Tuşlu telefonlar, bilgisayarlar tarih oluyor

Tuşlu telefonlar, bilgisayarlar tarih oluyor.13014
  • Giriş : 24.08.2008 / 16:55:00

Ekran teknolojisi gelecek yıllarda bilgisayarlarda ve çoğu cep telefonunda kullanılan bir sistem olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'li teknoloji devi Apple'ın cep telefonunda devrim yaratan cihazı iPhone'da kullanılan 'multitouch' dokunmatik ekran sistemi hayatın her alanına girmeye hazırlanıyor. Apple dışındaki teknoloji devleri, müşterilerine dokunmatik ekranlı ürünler sunabilmek için düğmeye bastı.

Dokunmatik ekranlar bir süredir restoranların sipariş sistemlerinde ve kredi kartı imza okuyucularında kullanılıyordu. Cep telefonu e bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde yüksek maliyet nedeniyle kullanılmayan dokunmatik ekranlar artık yavaş yavaş bu cihazlarda yerini alıyor.

Dokunmatik ekran üreticisi Tyco'nun Üretim Müdürü Geoff Walker," Apple, iPhone'la dokunmatik ekranların kullanıcıları ne denli etkilediğini ispatladı. İnsanların bu teknolojiyle ilgili fikirleri de değişmiş oldu. Tanıdığım tüm iPhone kullanıcıları dokunmatik ekranın çok eğlenceli bir kullanım sağladığını söylüyor" dedi.

Apple'ın doknmatik ekrandaki başarısı diğer teknoloji devlerini de harekete geçirdi. İsrailli bir firma, ABD'li bilgisayar üreticisi Dell'in N-Trig adlı diz üstü bilgisayarında kullanılmak üzere yeni bir dokunmatik ekran geliştirdi. Yeni cihazda fare ve klavye yerine parmaklar kullanılıyor. Elle masa üstündeki tüm öğeler rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Cihazın gelecek yıl satışa çıkması ön görülüyor.

Dell'in 'çevreci' diz üstü bilgisayarı Latitude XT'de kullanılacak sistemin temeli iPhone'da kullanılan multitouck ekrana dayanıyor. Dell yetkilileri, bu teknolojinin daha önceleri çok pahalı olduğunu ancak şimdilerde ürünlerde kullanılabilecek kadar ucuzladığını ifade etti.

5 YIL SONRA OTURACAK

Bir diğer dokunmatik ekran üreticisi Wacom'un yetkilileri ise," Geçmiş dönemde yapılan dokunmatik ekran denemeleri başarısız oldu. Şu anda kullanılan teknoloji ise çok farklı. Multitouch ekranlar farklı bir sistemle işliyor. Bunun başarısını iPhone'a bakarak anlayabiliriz. Maliyetler de gün geçtikçe düşüyor" şeklinde konuştu.

Sektör analistleri, 5 yıl sonra piyasada olacak cep telefonlarının yüzde 30'unun dokunmatik ekranlı olacağını söyledi.

WINDOWS DA DOKUNMATİK OLACAK

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft ise dokunmatik teknolojisini Windows!a aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor. 2010'da piyasaya sürülmesi beklenen Windows 7'nini multitouch teknolojisine sahip olacağı belirtildi.

Uzmanlar, dokunmatik ekran teknolojisinin bir kaç yıl sonra çoğu cihazda kullanılacağını ancak kullanıcıların buna kullandıkran sonra alışabileceğini söyledi.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*