Tutuklular gardiyanlarla çatıştı

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Belçika hapishanelerinde grev ve isyanlar sürerken, Ittre hapishanesinde mahkumların ayaklanmasında 5 gardiyanın yaralandığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsyanın, hücrelerde uyuşturucu madde araması yapıldığı sırada başladığı duyuruldu.

Polis, olaylarda önemli maddi hasar meydana geldiğini, camların kırıldığını, hapishanenin bazı bölümlerinin de kundaklandığını bildirdi.

İtfaiye ve polis ekiplerinin müdahalesiyle isyanın yatıştırıldığı, hapishanede takviye kuvvetler bulundurulduğu, havadan helikopter izlemesinin sürdürüldüğü kaydedildi.

Yaralı gardiyanların tedavisi devam ederken, bazı isyankar tutuklular hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.

HAPİSHANELERDE GERGİNLİK

Belçika hapishanelerinde gerginlik, son yıllarda aralıksız devam ediyor.

Belçika hükümeti, geçen hafta, ülkedeki hapishanelerin durumunu düzeltmek ve tutuklu sayısını azaltmak için çeşitli önlemler almayı kararlaştırdı.

Adalet Bakanı Laurette Onkelinx, Florennes bölgesindeki eski bir askeri kışlanın genç tutukluların barındırılacağı bir hapishaneye dönüştürüleceğini, bazı hapishanelerde hücre kapasitesinin artırılacağını bildirdi.

Hükümetin, suç işleyen kişilere sosyal hizmet cezaları verilmesi yöntemine ağırlık kazandırılmasını, "elektronik bilezik" sistemiyle uzaktan kontrol altında ev hapsinde bulundurulan mahkum sayısının da artırılmasını kararlaştırdı. Ceza süresinin dolmasına 6 ay kalan mahkumların ev hapsine yönlendirileceği bildirildi.

Brüksel hükümeti, bazı ülkelere mahkum iadesi olasılıklarını görüşmek üzere bir diplomatını görevlendirdi. Bu ülkeler arasında Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Fransa, Hollanda, Arnavutluk, Gürcistan, Ukrayna ve Litvanya bulunuyor. Fas ile de görüşmeler başlatan hükümet, ikili anlaşmalarla yüzlerce yabancı mahkumu ülkelerine iade etmeyi planlıyor.
Adalet Bakanı Onkelinx, toplam yatak kapasitesi 8.500 kadar olan hapishanelerde yaklaşık 9.800 zanlı ve mahkum bulunduğunu bildirdi.

Her yıl 300 kadar intihar girişimi kaydedilen ve 30 tutuklunun bu nedenle öldüğü Belçika hapishanelerinde, personel ve gardiyan grevleri değişik bölgelerde yıllardır sürüyor ve sık sık isyan çıkıyor. Firar edenlerin sayısı da yılda 125 ile 150 arasında değişiyor.

Avrupa Konseyinin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Belçika polisine ve hapishanelerine yönelik ağır eleştiriler içeren raporunu, 2002 yılı sonunda Brüksel hükümetine iletmişti. Bu raporda, hapishane koşullarına yönelik ağır eleştiriler yanında, belirlenen işkence vakalarına da yer verilmişti.

BM bünyesindeki raporlarda da Belçika polisinde ve hapishanelerinde işkence vakaları eleştirilerek, Brüksel hükümetinden çözüm bulması isteniyor.

Brüksel hükümeti, sorunların varlığını kabul ediyor ve çözüm arayışlarını sürdürdüğünü, bu konuda daha gayretli olacağını ifade ediyor.

Belçika hapishanelerinde sorunların aşılması için hapishanelerin özelleştirilmesi veya yönetim sorumluluklarının bir kısmının özel sektöre aktarılması gerektiğini savunan liberal partiler, gardiyanlardan ve özel koruma şirketlerinden destek buluyor. Özel sektör, hapishane yönetimine "lojistik destek" verebileceğini bildiriyor, ancak sosyalist partiler, hapishanelerin özelleştirilmesi fikrine karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious