'Tütün salgını bulaşıcı bir hastalıktır'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, dünya genelinde sigaranın ölüm nedenlerinin en başında yer aldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçerli belirlemeleri göre, her yıl 49 milyon insanın tütün nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Yıldırım, müdahale edilmediği takdirde tütünden kaynaklanan mortalite yükünün 2020 yılında 2 katına çıkacağını kaydetti.

Tütün ve tütün ürünlerine bağlı ölümlerin yüzde 70'inin gelişmekte olan ülkelerde görüldüğüne ve 2020'lerdeki erken doğum (prematüre) ölümlerinin önde gelen nedenleri arasında sigaranın yer alacağının düşünüldüğüne dikkat çeken Yıldırım açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Tütün salgını bulaşıcı bir hastalıktır. Reklam yoluyla ve sigara içmenin özendirilmesi yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Özellikle çocuklar, çevredeki sigara dumanına karşı hassastır. Toplumun sigara ve tütün konusundaki bilincini artırmak için, birçok kampanya ve etkinlik düzenlendi. Bu yıl düzenlenen, ''Bırak Kazan 2006'' kampanyasına katılım oranı bakımından Gaziantep 8. sırada yer aldı. Müdürlüğümüzce, ilimizdeki çeşitli okullarda da sigara ve zararlarına karşı çocuklarımızı uyarmak ve korumak için eğitimler planladık."

Birçok ülkenin, sigara ve tütün mamulleri kullanımını kontrol için kalıcı adımlar attığını belirten Yıldırım, bunlar arasında tütün reklamlarının sınırlandırılması ve sigaraya yönelik vergilerin artırılması gibi düzenlemelerin yer aldığını hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious