Tuvalet parasına tiyatro mu olur

Tuvalet parasına tiyatro mu olur.3232
  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın, "Şimdi Tiyatro Zamanı” başlığı altında bilet fiyatlarını 1 YTL ve 50 YKr olarak belirlemesi, özel tiyatroları isyan ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Behzat-Süheyl Uygur: Pankartla dolaşıyoruz

Şehir Tiyatroları'nın özel tiyatrolarla rekabet içinde olması anlamsız. Bilet fiyatlarının 1 YTL'ye düşürülmesi, özel tiyatrolara vurulan darbe. Bizler kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz. Salon dolu olsa bile masraflarımızı zor karşılıyoruz. Ayrıca belediyeler, kendi tiyatro oyunlarının bez afiş ve pankartlarını şehrin çeşitli yerlerine astırıyor. Biz asamıyoruz, astığımız zaman ceza kesiyorlar. O yüzden kendi tanıtımımızı kendimiz yapıyor, pankartlarla kalabalık merkezleri dolaşıyoruz.

Ali Poyrazoğlu: Sanatı aşağılıyorlar

Bu tuvalet parasıdır. Tuvalet parasına tiyatro olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmamıştır. Bu uygulama, devletin kültür ve sanata ayırdığı paranın çarçur edilmesi demektir. Kendi salonumun boş kalacağını hissettiğim zaman, öğrencilere, işyerlerine, belediye şubelerine, muhtarlıklara, kültür müdürlüklerine toplu biletler gönderirdim. Çözüm bence budur. Ama bu 1 YTL, tamamen sanatı aşağılayıcı bir olaydır. Vefat etmiş tiyatro büyüklerimizin kemiklerini sızlatıyorlar, yazıktır.

Müjdat Gezen: Bizi bitirecekler

Bu uygulamayı özel tiyatroları bitirmek için yapılmış, sistemli bir hareket olarak görüyorum. Devlet, özel tiyatrolardan yardımını kesti. Hiçbirimiz sesimizi çıkarmadık. Kendi yağımız ile kavrulmaya çalıştık. Şimdi aynı hükümet, Şehir Tiyatroları'nın fiyatını 1 YTL yaptı. Yine bizi bitirmek için yaptı bunu. Tamamen siyasi bir olay. Ben bu yıl kendi tiyatromu açtım. Şu an ayakta durabilmek için kavga veriyorum. Şu an tüm özel tiyatrolar ile bir araya gelip, bu haksız duruma bir çözüm bulmaya çalışacağız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious