Tuz bağımlılık yapıyor!

Tuz bağımlılık yapıyor!.5963
  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Siz de tuzsuz bir hayatı düşünemeyenlerden misiniz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tekol, bu konudaki makalesinin İngiltere'de 'Medical Hypotheses' adlı dergide yayımlandığını açıkladı: "Alkol, sigara ve diğer maddeler gibi tuz da bir süre kullanıldığında bağımlılık yapıyor. Üstelik bunun için aşırı tüketime de gerek yok. Yemeklere, ekmeklere katılan miktarlar bile bağımlılık oluşturabiliyor.

İnsanların tuzsuz gıda tüketememesinin nedeni de bu maddeye bağımlı olmalarından kaynaklanıyor.

Bu nedenle bebekleri ve çocukları tuzdan uzak tutarak bağımlı olmalarının önüne geçmeliyiz. Tuzsuz yemek yemek, tuzsuz ekmek tüketmek sadece hastaların değil, halkımızın tümünün tercih ettiği beslenme tarzı olmalıdır. Çünkü, tuz yiyeceklerin kendine özgü güzel tatlarını da bastırmaktadır."

6 bin yıllık geçmiş

Tuzun 6 bin yıllık geçmişi olduğunu belirten Tekol, yeryüzünde 4 milyon 964 bin yıl tuzun ne olduğunu bilmeden yaşandığını belirtti. Tekol, tuz tüketilmemesinin vücuda zararının olmadığına dikkati çekti:

"Vücudun tuz dengesini sağlayan aldesteron adlı bir hormon var. Dışardan tuz alındığı zaman bu hormonun salgılanması baskılanıyor. Yani vücut dışarıdan ne kadar fazla tuz alıyorsa aldesteron hormonu o kadar eksik oluyor.

Tuzlu yiyen insanların aniden terlemeleri ve çok tuz kaybetmeleri durumunda da vücutlarında yeterli oranda aldesteron hormonu olmadığı için tuz kaybını dengeleyemiyorlar. Kramplar da bu nedenle oluyor."

Prof. Dr. Yalçın Tekol, yüksek tansiyonun temel nedeninin tuz olduğuna işaret ederek, tuzun mide kanseri, kalp ve böbrekler üzerinde olumsuz etkileri bulunduğunu, astım ve kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun kötüleşmesine neden olduğunu da söyledi.

Birkaç yıl tuzsuz yiyecek ve içeceklerle beslenenlerin bağımlılıktan kurtulabileceklerini kaydeden Tekol, tuzsuz yemeklere ilk birkaç ay baharat eklenmesinin insanların tuz bağımlılığından kurtulmasına yardımcı olacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious