Tuz Gölü çöle dönüşüyor

Tuz Gölü çöle dönüşüyor.9374
  • Giriş : 09.08.2008 / 14:53:00

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Semih Ekercin, yaptıkları araştırmada Tuz Gölü’nün kuraklıktan giderek yok olduğunu tespit etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yrd.Doç.Dr. Ekercin, yaklaşık 7 bin 200 kilometrekarelik geniş yüzey alanına sahip Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nün, doğal yapısı itibariyle zemininin ve çevresinin tamamiyle bataklık olduğunu söyledi.

Tuz Gölü'ne üç farklı konumdan bakıldığına dikkat çeken Yrd.Doç.Dr. Semih Ekercin, “Göle kuzeyden Aksaray-Ankara karayolundan bakıldığında o zaman göl gayet normal ve problemsizdir. Ve adeta müze gibi oluşturulmuş su göletlerinde su, tuz ve doğa harikasını görmeniz mümkündür” dedi. Yrd.Doç.Dr. Ekercin, göle ikinci bir bakış açısı olan, güneyden bakıldığında, kurak olan bölgelerin görüldüğüne dikkat çekerek, “Bu alanda yüzey suyu olmayan bölgelerde kuraklığı görmemiz mümkündür. Üçüncü bakış acımız da, Ankara'dan koltuktan bakış vardır. Problemelere uzak, sorunları çözmekten uzaktır” diye konuştu.

Tuz Gölü'nün sağlıklı şekilde yönetilebilmesi için tek kullanılabilecek kaynağın, uydu görüntüleri olduğunu anlatan Yrd.Doç.Dr. Semih Ekercin, şunları dedi:
“Tuz Gölü'nü bir tek noktasından alıp değerlendirirseniz, çözümü yönelik herhangi bir çalışma yüretemezsiniz. 2004 yılında ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi Prof.Dr. Cankurt Örmeci, Prof.Dr. Doğan Kantarcı ile çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmalarda iki önemli sorunla karşılaştık. Kirlilik ve kuraklık sorunları ile karşılaştık. İlk kez uydu görüntüsü kullanarak Tuz gölü'nü inceledik. Tuz Gölü çoğunlukla kirlilik ile gündeme geldi. Konya, Şereflikoçhisar, Aksaray, Kulu, Cihanbeyli, Eskil bir çok il ve ilçelerden gelen atıkların çok doğal seyri ile bırakıldığını göle deşarj olduğunu gördük.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*