Tuz Gölü’ne 2 yıl daha zehir akacak

Tuz Gölü’ne 2 yıl daha zehir akacak.5902
  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da en büyük tuz havzalarından biri olan Tuz Gölü, başta Konya olmak üzere çevredeki yerleşim birimlerinin fosseptik çukuru olarak kullanılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu süre içinde Konya’nın yanı sıra Aksaray, Kulu, Cihanbeyli ve Şereflikoçhisar gibi yerleşim yerlerinin ev-sanayi atıkları, Tuz Gölü’ne akmaya devam edecek. Yıllardır yaşanan kirlilik yüzünden gölde, birçok doğal zenginlik yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bölgedeki tehlikenin boyutu, İstanbul ve çevresinde ortaya çıkan zehirli sanayi atıklarının ortaya çıkması ile yeniden gündeme geldi.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 1992 yılı verilerine göre Tuz Gölü’ne yılda bin 944 ton deterjan, 90 bin ton yağ ve gres, bin 500 ton organik madde, 276 ton cıva ile yüksek oranda kurşun gibi ağır metaller ve bor gibi kirleticiler akıyor. Bu rakamlar her geçen yıl katlanarak artıyor. Göldeki kirliliğin dünyanın en büyük flamingo kolonisini Türkiye’ye çeken tuzlu su karideslerini (artemia salina) tehdit ettiği, bu canlılardan beslenen flamingoların da su karideslerinin yok olmasına bağlı olarak gölü terk edeceği belirtiliyor. Dünyanın 3. büyük tuz rezervine sahip Tuz Gölü’nün kaderi, Konya’ya yapılacak atık su arıtma tesisinin hizmete girmesiyle değişecek. Tesiste arıtılan Konya’nın atık suları tarımsal sulamada kullanılacak. Temeli bir buçuk yıl önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından atılan tesisin inşaatı, Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nce yürütülüyor. Günde 200 bin ton atık su işleme kapasiteli tesisin hizmete girmesi Tuz Gölü için de bir kurtuluş reçetesi olacak.

Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Tuz Gölü proje sorumlusu Çağrı Deniz Eryılmaz, kirlenmenin yanı sıra Tuz Gölü’nün çevresinde bilinçsizce yeraltından su çekildiğine işaret ediyor. Bu durumun gölü yok olmaya götürdüğü uyarısını yapan Eryılmaz, çiftçilere damlama sulama sistemini tavsiye ediyor. Vakıf olarak Konya’nın Altınekin ilçesinde uyguladıkları sistemle yüzde 50’ye varan verim aldıklarını anlatan Eryılmaz, bunun yaygınlaştırılması gerektiğini vurguluyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Konya Atık Su Arıtma Tesisi’nin Haliç’ten sonra Türkiye’nin en önemli arıtma yatırımı olduğunu ifade ediyor. Çalışmaların hızlandırıldığını kaydeden Akyürek, 30 milyon dolara mâl olacak Konya Atık Su Arıtma Tesisi’nin 2 yıl içinde tamamlanacağı haberini veriyor. Akyürek, yatırım sayesinde yılda 40 milyon metreküp atık suyun arıtılarak yeniden değerlendirileceğini açıklıyor. Konya Sanayi Bölgesi için ayrı bir arıtma tesisi yapılacağı müjdesini veren Başkan Akyürek, projenin tamamlanmasıyla tehlikeli sanayi atıklarının çevreyi kirletmeyeceğini aktarıyor.

Ekonomiye yılda 500 milyon dolar gelir

Tuz Gölü, bölge ekonomisi açısından da büyük bir önem taşıyor. Göl havzası içerisinde yapılan tarım, hayvancılık ve tuz üretiminden yaklaşık 900 milyon dolar gelir elde ediliyor. Sadece tuz üretimiyle ülke ekonomisine yılda yaklaşık 500 milyon dolar katkı sağlayan gölün kurtarılmasıyla birlikte havzada bulunan fakir halkın hayat standartlarının da yükseleceği ifade ediliyor. Havza etrafında yapılan hayvancılıktan yılda 182 milyon dolar gelir elde edilirken, 52 bin hektar alanda yapılan sulu tarımdan da yaklaşık 130 milyon dolar kazanç sağlanıyor. Türkiye’nin 3,5 milyon ton olan yıllık tuz ihtiyacının 2,5 milyon tonu Tuz Gölü’nden karşılanıyor. Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi’nin de göle hayat vereceği bildiriliyor. Proje gölün 40 kilometre güneyinde gerçekleştirilecek. 120 kilometre mesafedeki Hirfanlı Barajı’ndan getirilecek tatlı suyla 36 kilometrekarelik alanda tuz kütlesi eritilecek. Elde edilen tuzlu su ise göle aktarılacak. 250 milyon dolara mâl olması beklenen projenin uygulanmasıyla hem gölün kurumaktan kurtarılacağı hem de doğalgazdan dolayı 120 milyon dolar kâr elde edileceği belirtiliyor. Tuz Gölü, jeolojik olarak tektonik çukurdan oluşuyor. Uzunluğu 90 km olan gölün genişliği 35 km. Dünyada bir benzeri sadece ABD’de bulunan ve bin 100 kilometrekarelik bir alanı kapsayan gölden ihale usulüyle firmalar hammadde olarak tuz çıkarıp satıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious