Tuz kristalinin içinde 253 milyon yıllık selüloz

Tuz kristalinin içinde 253 milyon yıllık selüloz.29919
  • Giriş : 17.04.2008 / 00:34:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 23:59:34

ABD'nin New Mexico eyaletinin güneyinde bir yeraltı nükleer atık tesisinden alınan tuz kristallerinin içinde 253 milyon yıllık selüloz bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji bölümü Profesörü Jack D. Griffith, tuz kristallerinin içinde buldukları 253 milyon yıllık selülozun yanı sıra bir miktar eski DNA da tespit ettiklerini, bunun üzerindeki araştırmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Ağaç ve pamuktaki aynı mikroskobik madde olan selüloz, Carlsbad yakınlarındaki federal hükümetin nükleer atık tesisindeki küçük açık veya kırmızı-kahve renkli tuz kristali küplerinin içine hapsolmuş suda bulundu.

Araştırmacılar, tuz kristali numunelerinin çöllük bölgede yüzeyin 65 metre altından çıkarıldığını belirterek, tuz kristallerinde selüloz bulmanın diğer gezegenlerde yaşam araştırması açısından önemli olduğunu, zira selülozun çok dayanıklı olduğunu söyledi.

Araştırmalarının sonuçlarını Astrobiyoloji dergisinin nisan sayısında yayımlayan bilim adamları, 280 milyon ila 230 milyon yıl önceki paleozoik dönemdeki buharlaşma döngüsünün 60 metre kalınlığında bir tuz yatağı oluşturduğunu belirterek, tuz kristali numunelerinde bakteri, virüs veya DNA bulabileceklerini düşündüklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious