Tuzla Belediye Başkanı Demirci'den sert tepki

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, bazı basın yayın organlarında yeralan "Tuzla Belediyesi Şeriat mı öneriyor?" başlıklı haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Belediye eliyle Şeriat kitabı dağıtılıyor" başlıklı haberlere cevap vermek isteyen Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, basın toplantısı düzenledi. Mehmet Demirci, hediye edilen kitabı kendilerinin basmadığını, uzun zamandır piyasada olan ve kanunen bir yasağı bulunmayan bir eserin hediye edildiğini söyledi. Konunun çarpıtıldığını söyleyen Demirci, "Haberi yapan basın yayın organlarının, benzeri kitapları Ramazan ayı süresince promosyon olarak dağıttıklarını biliyoruz. Bizim tarafımızdan yeni evlenen çiftlere dağıtılan bu kitaplar ise bir üniversite profesörünün hazırladığı ve 2000 yılından beri piyasada satılan bir ilmihal kitabıdır. Bizim bunun üzerinde herhangi bir uyarlama ya da değiştirme yapma hakkımız yoktur." şeklinde konuştu.

Hediye olarak dağıtılan kitaplar hakkında yapılan suçlamalara kızan Demirci, bazı kişilerce gündemin değiştirildiğini iddia etti. Demirci şöyle devam etti: "Bu ahlaksızca haberi yapan kişileri şiddetle kınıyorum. Yanlış haberin yapılması basın saygınlığına zarar veriyor. 'Cumhuriyete karşı Cihat edin' başlığını gazeteler ön plana çıkartıyor. Kitabı okuyun ve değil bu kelimenin, buna benzer bir kelimenin olmadığını görürsünüz."

Mehmet Demirci, yeni evlenen çiftlere hediye ettikleri kitap hakkında hiçbir olumsuz tepki almadıkları belirtti. Çok uzun ve ince araştırmalar sonucu bu ilmihalin hediye edildiğini söyleyen Demirci, "Bu kitap bir aile ilmihalidir. Evlilikte inanç ve kültür vardır. Dinimizde evlilikte bazı yasaklar ve mahrem konular vardır, bunların bilinmesi öğrenilmesi gereklidir. Ramazan ayı içerisinde bu haberi yapan gazeteler promosyon olarak bu kitapları dağıtıyorlar. O zaman onlar verirken Şeriat yapmıyorlar da, biz yayındaki bir eseri hediye ettiğimiz zaman mı suçlanıyoruz. Bence bazı kişiler, geçmişteki gibi gündemi meşgul ederek bazı yerlerin hortumlanmasına göz yumuyorlar. Bu kez hortumlanan Türkiye'nin geleceğidir" ifadelerini kullandı.

Haberlerin yeraldığı gazeteler hakkında yasal işlem başlattıklarını söyleyen Demirci, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bir yazı gönderdiklerini, yazının sonucuna göre davranacaklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious