Tuzla Komisyonu tersaneleri inceleyecek

Tuzla Komisyonu tersaneleri inceleyecek.16079
  • Giriş : 28.05.2008 / 18:51:00

TBMM Gemi İnşa Sanayindeki İş Güvenliği ve Çalışma Şartlarının Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Komisyonu Tuzla ve Yalova'da incelemede bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Gemi İnşa Sanayindeki İş Güvenliği ve Çalışma Şartlarının Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, 4-5 Haziran tarihlerinde Tuzla ve Yalova'daki tersanelerde incelemelerde bulunacak.

Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar sektörle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, tersanecileri, öğretim üyelerini ve sivil toplum örgütlerini dinleyerek, tersanelerin fotoğrafını çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Tuzla ve Yalova'daki tersaneler bölgesinde 4-5 Haziranda yeni bir inceleme yapacaklarını bildiren Domaç, şunları kaydetti:

''Türkiye'deki tersaneleri inceledikten sonra 20 Hazirandan sonra Meclis Başkanlığından izin alabilirsek, Güney Kore ve Ukrayna'daki tersanelerde inceleme yapmak istiyoruz. Türkiye'deki gemicilik sektörünün tüm saç işleri Ukrayna'dan karşılanıyor. Türk tersanelerin bir kısmı Karadeniz'e kayıyor. Karadeniz'de bulunan Ukrayna'daki tersanelerin durumunu incelemek için böyle bir düşüncemiz var. İki ayrı inceleme için iki ayrı grup oluşturmayı düşünüyoruz. Heyette 5'er milletvekili, birer de uzman olmasını planlıyoruz. Türk tersanelerindeki tespitler ile o incelemede gördüklerimizi hazırladığımız rapora aktaracağız.''

Domaç, Tuzla hakkında çıkan haberlerin sorulması üzerine de ''Basın elbette doğruları yazacak, bu olmazsa sorun çözülemez. Ancak basının özellikle ölüm olaylarında abartılı davranması herkesi rencide ediyor. Çünkü herkes bu konudan rahatsız, bu konuda sıkıntılı ve üzüntü duyuyor. Basına düşen görevler var, bunlardan bir tanesi de kamuoyunu doğru bilgilendirmektir. Biz hem tersanelerin iş yapmasını, hem de insanların işi olmasını istiyoruz. Bu yapılırken iş güvencesi olmalı'' diye konuştu.

Limter-İş sendikasının, 16 Haziranda, Tuzla'da eylem yapacağının hatırlatılması üzerine Domaç, herkesin kanundan doğan hakkını kullanabileceğini söyledi. Domaç, ''Ancak eylemi yapacak olan sendikanın (Limter-İş) Tuzla'da yetki belgesi yok. Buna rağmen orada ne yapacaklarsa, kendilerinin bileceği bir şey. Bizim buna bir şey söylememiz mümkün değil'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious