Tuzla tersanelerinde grev ilanı

Tuzla tersanelerinde grev ilanı.14934
  • Giriş : 22.02.2008 / 21:41:00

DİSK'e bağlı Liman, Tersane, Gemi,Yapım-Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş), 27-28 Şubat'ın, son günlerde iş kazaları nedeniyle işçi ölümlerinin arttığı Tuzla tersaneler havzasında ''grev günleri'' olarak ilan edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Limter-İş Sendikası Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada,"işçiler için cehenneme dönen tersanelerde, en geri yasaların bile uygulanmadığı ve can güvenliğinin bulunmadığı" ifade edildi.

Açıklamada, "Bu işi grev çözer. Başka yolu yok. Taleplerimiz için tersane işçilerini fiili greve çağırıyoruz. Konfederasyonumuz DİSK yöneticileri ve bağlı sendikalar, 27 Şubat'ta tersanelerde çadır kurup, 24 saat oturma eylemi yapacak. 27-28 Şubat'ı, Tuzla tersaneler havzasında grev günleri olarak ilan ediyoruz" denildi.

Tersanelerde, Ağır ve Tehlikeli İşkolu Yönetmeliği'nin uygulanması istenen açıklamada, günlük çalışma süresinin 7.5 saat olması, işçi sigortalarının tam ödenmesi, sağlıklı barınma evleri, soyunma dolapları, kaliteli yemek ve tüm tersanelerde temsilcilik açma olanağı verilmesi talep edildi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, yarın Limter-İş Sendikası'nı ziyaret edeceği kaydedilen açıklamada, aynı gün sendika genel başkanı Cem Dinç'in de tersaneler bölgesinde bildiri dağıtarak, işçileri greve çağıracağı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious