Tuzla Tersanesi'nde gerginlik: 120 gözaltı

Tuzla Tersanesi'nde gerginlik: 120 gözaltı.18656
  • Giriş : 27.02.2008 / 13:24:00

Tuzla tersanelerindeki ölümlü kazaları protesto etmek için yolu trafiğe kapan işçilere polis müdahale edildi. Müdahale sırasında polisle işçiler arasında arbede yaşanırken 120 eylemci gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DİSK ve Limter- İş Sendikası üyesi yaklaşık 150 işçi, tersanelerdeki ölümlü kazaların ardından alınan 2 günlük grev kararını uygulamak için Tuzla Tersaneler Caddesi'nde toplandı. "İş cinayetlerine kurban gitmek kaderimiz değil, örgütsüzlüğümüzün sonucu" yazılı pankart açan grup,

"İşçiler birleşin ölümleri durdurun" şeklinde sloganlar attı.

Sabah saat 07.00 sıralarında eyleme başlayan işçiler megafonlarla anons ederek tersane işçilerinden de destek istedi. İşlerine başlamak için tersanelere girmek isteyen işçilerin yolu tutularak içeri girmelerine izin verilmedi. Bunun üzerine polis yolun açılması için uyarıda bulundu. Eylemcilerin uyarıları dikkate almayarak yolu açmayacaklarını söylemeleri üzerine çevik kuvvet polisi eylemcileri ablukaya aldı. Tüm uyarılara rağmen yolu açmayan gruba, polis müdahale etti. Polis çemberinde kalan yaklaşık 100 kişi yaka paça gözaltına alındı. Ellerindeki pankartlarla kaçmaya çalışan eylemciler ise kovalamaca sonucu yakalandı. Müdahale sırasında bazı protestocuların yaralandığı görülürken 120 kişi gözaltına alındı. Eylemciler gözaltı araçlarında da slogan atmayı sürdürdü.

Müdahalenin ardından farklı istikametlerden gelen yaklaşık 200 kişil Tersaneler Caddesi'nde toplanmaya devam etti. Bu gruplarla polis arasında da zaman zaman gerginlik yaşandı. Polise mukavemet gösteren bazı eylemciler gözaltına alındı.

Tersaneler bölgesindeki gerginlik sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious