Tuzla tershanelerinde iskan yokmuş

Tuzla tershanelerinde iskan yokmuş.23589
  • Giriş : 16.05.2008 / 08:52:00

Onlarca işçinin ölmesiyle gündeme gelen ve tepki çeken Tuzla'da tersanelerden sadece dördünün iskân izninin olduğu ortaya çıktı. 15 tersanede ise itfaiye ekibi dahi yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclis Tuzla Araştırma Komisyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Davut Çakır ile İtfaiye Başkanı Ali Karahan'ı dinledi. Çakır, bölgede bulunan tersanelerden sadece 4 tanesinin iskan izni olduğunu söyledi. Çakır, hazırladıkları 1/25.000'lik plan taslağına göre, Tuzla'daki tersanelerin 2023'e kadar kademeli olarak taşınacağını söyledi.

Komisyona bilgi veren Davut Çakır, Tuzla'nın 1980'de tersaneler bölgesi olarak ilan edildiğini ancak buranın planlarının 2004'ten itibaren yapılmaya başlandığını ifade ederek, Tuzla'da bulunan 42 tersaneden sadece 4'ünde iskan ruhsatı bulunduğunu, diğerlerinin ise işlemlerinin sürdüğünü açıkladı. Büyükşehir Belediyesi olarak kentin 1/25.000'lik plan taslağının hazırlandığını, ancak henüz Belediye Meclisi'nden geçmediğini söyleyen Çakır, "Bu taslağa göre, Tuzla'daki tersaneler 10 yıl sonra kademeli olarak taşınacak. 2023 yılında burada tersane görmek istemiyoruz. 10 yıllık süre tersanecilerin aldıkları siparişler dikkate alınarak planlandı" diye konuştu.

İtfaiye birimi olmalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan da 2003'ten bu yana tersanelerde toplam 80 yangına müdahale ettiklerini söyledi ve "Aslında Tuzla Tersaneler bölgesinde çıkan yangınlar bizim asli görevimiz olmamasına rağmen müdahale ediyoruz. Sorumluluk deniz itfaiyesi,tersaneci ve gemi kaptanlarında" dedi. Karahan, 1997'deki yangında bir arkadaşlarını kaybettiklerini belirterek, "Asli görevimiz olmadığı için savcılık bizi suçlu buldu. Dönemin İtfaiye Daire Başkanı ile ilgili dava 10 yıldır sürüyor" dedi. Bölgedeki tüm yangınlara gittiklerini yineleyen Karahan, yönetmeliklerine göre organize sanayi bölgelerinde de itfaiye bulunması gerektiğini ancak bunların hiçbirinde itfaiye ekiplerinin bulunmadığını bildirdi. Karahan, tersanecilerle yapılan toplantılarda konunun defalarca gündeme getirildiğini, ancak bir sonuç alınamadığını açıkladı. Yangınların büyük bir bölümünün eğitimsizlikten çıktığına dikkat çeken Karahan, son 4 yılda tersanelerde 84 denetim yaptıklarını, ancak 15 tersanede yangın tedbirlerinin yeterli olmadığını kaydetti.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious