Tuzla'da 3 tersane kapatıldı ölümlerden işveren sorumlu

Tuzla'da 3 tersane kapatıldı ölümlerden işveren sorumlu.14934
  • Giriş : 26.02.2008 / 11:15:00
  • Güncelleme : 26.02.2008 / 12:02:17

Tuzla tersanelerindeki ölümlerle ilgili yapılan teftişlerden sonra suçlu bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuzla tersanelerindeki ölümler kapatma getirdi. Üç tersanenin faaliyeti kısmi olarak durduruldu. Bakanlık, ölümlerden önemli ölçüde işvereni sorumlu tuttu. Müfettiş raporuna göre çok sayıda ölüm cumhuriyet savcılıklarından bile gizlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde 20 Şubat'ta başlayıp halen devam eden teftiş kapsamında, 3 tersane hakkında kısmi durdurma kararı verdi. Tersanelerin faaliyetleri 'çalışanların ani ölüm ve yaralanmalarına sebebiyet vermek' nedeniyle durduruldu.

ÖLÜMLER ADALETTEN GİZLENDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, bazı işçi ölümlerinin Cumhuriyet Savcılıklarına bile duyurulmadan üzerinin örtüldüğünü bildirdi. Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı.

"Tüm bunlara rağmen, Tuzla tersaneler bölgesinde ölümle sonuçlanan iş kazaları yaşanmaya devam etmiştir. Bazı ölümlerin, Cumhuriyet Savcılıklarına bile duyurulmadan ailelerin rızasıyla kapatılıyor oluşu, konunun diğer bir yanını oluşturmaktadır. Bakanlık olarak işverenin bildirimini yaptığı ya da ailenin suç duyurusunda bulunduğu veya SSK'dan bildirilen olayları incelemekle sınırlı durumdayız. Bu durum, resmi ölüm rakamları ile kamuoyuna yansıyanlar arasında çelişkiye neden olduğu gibi olayların sebepleri konusunda da spekülasyonlara yol açabilmektedir."

SADECE İKİ İŞYERİ DÜZGÜN

Bakanlık müfettişleri, 1 Eylül 2006 ve 31 Ocak 2007 tarihleri arasında iş sağlığı ve güvenliği yönünden bölgedeki 51 tersanede yapılan incelemeler sonucunda, 99 maddede bin 61 noksanlık ve mevzuata aykırılık tespit etmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 13 Eylül 2007 ve 24 Eylül 2007 tarihleri arasındaki 43 tersane teftişinde ise 5 bin 320'si asıl işveren işçisi, 8 bin 811'i alt işveren işçisi olmak üzere toplam 14 bin 131 işçiye ulaştı. Bu teftiş kapsamında sadece 2 iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına aykırı bir konuya rastlanmadı. Ancak toplam 41 iş yerinde 588 eksiklik ve mevzuata aykırılık tespit edildi. Bunun üzerine bu işyerlerine 196 bin 54 YTL idari para cezası kesildi.

İŞTE İŞÇİ ÖLÜMLERİNİN NEDENLERİ

Müfettişlerin yaptıkları incelemelere göre 25 ölümlü iş kazası; patlama (2), yangın (1), ezilme-sıkışma (5), elektrik çarpması (6), düşme (5),

intihar (2), kalp durması (1) şeklinde bir dağılım gösteriyor. İncelemelerde ölümlü iş kazalarında tespit edilen

kusur durumları şöyle:

# 3 olayda yüzde 100 kaçınılmazlık.

# 7 olayda işverenin kusuru yüzde 50 ve üzerinde.

# 1 olayda üçüncü şahıslar büyük oranda kusurlu (yüzde 60).

# 4 olayda alt işverenin kusuru yüzde 50 ve üzerinde.

# 11 olayda alt işverenlerin değişen oranlarda kusuru tespit edildi.

# 13 olayda işçiler yüzde 10 ile 40 arasında değişen oranlarda kusurlu.

# 13 olayda işveren-işçi; alt işveren-işçi ikilileri değişik oranlarda kusurlu.

# 1 olayda kalp durması sözkonusu.

# 1 olayda sadece alt işveren kusurlu bulundu (yüzde 100).

# 1 olayda; işveren (10), alt işveren (10) ve diğer işverenler (80) kusurlu.

Aliağa'dan yardım teklifi

Geçmişte adı sık sık işçi ölümleriyle gündeme gelen, ancak alınan önlemlerle 2003'den bu yana sadece bir ölümlü olayın yaşandığı Aliağa Gemi Söküm Bölgesi'nde faaliyet gösteren sanayiciler, Tuzla Tersanesi'ne eğitim desteği vermek istiyor. Gemi Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Erdil, maliyeti çok yüksek olmayan eğitim programlarıyla sorunun çözülebileceğini söyledi. Erdil, "Asbest ve diğer kimyasallara dair hiç önlem alınmamış olması, büyük bir tehdit. Radyasyon ölçümü yapıldığını da sanmıyoruz' iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious