Tuzla'da boya fabrikasında çıkan yangın söndürüldü

Tuzla'da boya fabrikasında çıkan yangın söndürüldü.17132
  • Giriş : 28.06.2007 / 12:55:00

Boya fabrikasında çıkan yangın, yangın uçaklarının da yardımıyla 2 saatlik bir çalışmada kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tuzla Boyacılar ve Vernikçiler Sanayi Sitesi'ndeki boya fabrikasında çıkan yangın, yangın uçaklarının da yardımıyla 2 saatlik bir çalışma sonrası kontrol altına alındı. Büyük çapta maddi hasara yol açan yangında ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre Tuzla Tepeören mevkii Boyacılar ve Vernikçiler Sitesi'ndeki Batı Boya Fabrikası'nda saat 10.00 sularında bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından fabrika yanmaya başladı. Kısa sürede alevler içinde kalan fabrikanın söndürülmesi için Anadolu yakasındaki tüm itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildi. Yangın kontrol altına alınamazken, Avrupa yakasından da takviye ekipler istendi. İtfaiye, fabrika bitişiğinde bulunan kimyasal maddelerle dolu tankların patlamasını engellemek için soğutma çalışması yaptı.

Zaman zaman 30-40 metreye kadar yükselen alevlere İtfaiye ekipleri müdahale etmekte güçlük çekti. Yangın sonrasında fabrikadan akan yanıcı maddelerin suyla birlikte hareket ederek, itfaiye araçlarının bulunduğu yere sirayet etmesi kısa süreli paniğe yol açtı.

Bu sırada itfaiye hortumlarıyla, itfaiye araçları yanma tehlikesi atlattı. Alevler sıkılan köpüklü suyla güçlükle söndürüldü. Fabrikadaki yangın kontrol altına alınamayınca olay yerine yangın söndürme uçakları çağrıldı. Uçaklar suyla yangına müdahale etti. Fabrika girişinde içinde solvent maddesi bulunan 4 adet devasa tankın patlama ihtimaline karşı itfaiye ekipleri "Koca Yusuf "adlı çok yönlü itfaiye aracıyla dakikalarca tanklara su sıktı.

Bu arada yangın sırasında fabrika çevresine park edilen araçların bulunması yangın söndürme çalışmalarını olumsuz etkiledi. Olay yerine gelen bazı itfaiye araçları fabrikaya yanaşmakta güçlük çekti. Araçlar vatandaşların da yardımıyla kaldırıldı.

Tamamen yanan fabrikada büyük çapta maddi hasar meydana gelirken ölen ya da yaralanan kimsenin olmadığı belirtildi. Yangın 2 saatin sonunda kontrol altına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious