Tuzla'da dev afet müdahale merkezi

  • Giriş : 18.09.2008 / 11:15:00
  • Güncelleme : 18.09.2008 / 11:29:42

''Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Organizasyon Merkezi'' Tuzla'da kuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Türk Kızılayının, olası bir depremde kolay ve hızlı müdahale yapabilmesi, yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyacına cevap verilebilmesi amacıyla İstanbul'un Tuzla ilçesi Akfırat Belediyesi  Fırat Mahallesi'nde 1121 parsel arazi üzerine ''Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Organizasyon Merkezi'' kuracaklarını bildirdi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki birçok bölgenin fay hatları üzerinde bulunduğunu ve özellikle Marmara'da şiddetli bir depremin öngörüldüğünü hatırlattı.

Olası bir afete karşı başta hükümetin ve sivil toplum kuruluşlarının hazırlıklı olması gerektiğini ifade eden Küçükali, bu konuda farkındalığın artırılması için koruyucu önlemler ve ilk yardım hakkında halka yönelik eğitici çalışmaların önemli olduğunu söyledi.

Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Organizasyon Merkezi'nin 1121 parsel üzerine kurulacağını belirten Küçükali, ''Dünyanın en büyük bölge afet müdahale ve lojistik organizasyon merkezini İstanbul Tuzla'da kuracağız. Merkez, toplam 64 bin 800 metrekarelik açık alana sahip. Bu alana toplam 21 bin 647 metrekarelik inşaat yapılacak. Dünyada bu büyüklükte başka bir merkez yok'' diye konuştu.

Küçükali, merkezde 2 adet helikopter pisti, afet eğitimi simülasyon parkuru ile 2 adet 4 bin 700 metrekare ve 1 adet 3 bin 150 metrekare depo bulunacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bizim dışımızda başka hiçbir ülkenin lojistik merkezlerinde böyle depolar mevcut değil. Bu depolarda, 86 bin 400 adet çadır depolanabilecek. Bu kapasiteyle yaklaşık 350 bin kişinin çadır ihtiyacı karşılanabilecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*