Tuzla'da 'gemi basarak' protesto yapıldı

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Tuzla'da, alacaklarının ödenmediğini ileri süren bir grup işçi, Desan Tersanesi'nde yeni inşa edilen bir tankeri işgal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki Desan Tersanesi'nde Montesan isimli taşeron bir firmaya bağlı olarak çalışan 55 işçi, toplam 80 bin YTL tutarındaki alacaklarının ödenmediğini gerekçe göstererek işverenle görüşmek istedi. Yaklaşık 15 gündür eylem yapan işçiler, bunda bir sonuç alamayınca bağlı bulundukları Limter-İş sendikası yöneticileri ile birlikte tersane önünde toplandı.

Bunun üzerine tersane yetkilileri de olay yerine polis çağırdı. Tersaneye gelen çevik kuvvet ekipleri, işçilerin dağılması için uyarıda bulundu. Uyarıya aldırmayan işçilere çevik kuvvet ekipleri biber gazıyla müdahale etti ve 7 kişiyi gözaltına aldı. Limter-İş Sendikası Başkanı Cem Dinç, sendika eğitim sekreteri Kamber Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 7 kişi Tuzla Şifa Mahallesindeki Şehit Fadıl Şişman Polis Merkezi'ne götürüldü.

Olayların devam ettiği sırada, tersanenin önündeki bir grup işçi tersane içine girerek yeni inşa halindeki NV-14 isimli tankeri işgal etti. İşçilerin eylemlerini alacaklarını tahsil edene kadar sürdürecekleri öğrenilirken, geminin etrafını saran polis ekiplerinin müdahalenin tehlikeli olabileceği gerekçesiyle işçileri ikna etmeye çalıştığı bildirildi.

Devam eden eylemde, tersane önünde ambulans ve itfaiye ekipleri de hazır bekletiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious