Tuzla'da hükümet de yok yasa da!

Tuzla'da hükümet de yok yasa da!.18656
  • Giriş : 22.05.2008 / 23:15:00
  • Güncelleme : 22.05.2008 / 23:20:36

Limiter İş Sendikası: ''Tersanelerde, hükümet de devlet de yasa da yok. 50-60 bin işçi çalışıyorsa, 50-60 bin işçi ölümü bekliyor sendikaların çalışmasına patronların tahammül edemiyor''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tuzla tersaneleriyle ilgili kurulan araştırma komisyonunun Limter İş Sendikası yöneticilerinin dinlendiği bugünkü toplantı tartışmalı geçti.

Limter İş Sendikası yöneticileri, Gemi İnşa Sanayindeki İş Güvenliği ve Çalışma Şartlarının Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna açıklamalarda bulundu.

"PATRONLARA İŞ GÜVENLİĞİ LÜKS GELİYOR, SENDİKA YÖNETİCİLERİ KARA LİSTEDE"

Tartışmalı geçen toplantıda konuşan Limter İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç, Bin 360 üyeleri bulunduğunu belirten Dinç, sendikalarına üye olan işçilerin işten atıldığını ve örgütlenmelerinin engellendiğini belirtti.

Dinç, Tuzla Tersanelerinde 1992 yılından bu yana uygulanan taşeronluk sisteminin sakıncalarını anlattı. Tuzla tersanelerinde çalışan bir işçinin primlerinin ödenmediğini, ödenenlerin de asgari ücretten gösterildiğini ifade eden Dinç, ''Tersanelerdeki patronlara iş güvenliği çok lüks geliyor'' dedi.

Tuzla tersanelerinde sendikaların çalışmasına patronların tahammül edemediğini iddia eden Dinç, sendika yöneticilerinin kara listeye alınarak tersane bölgesine sokulmadığını ifade etti.

Bölgede, örgütlenme, denetimsizlik ya da eksik denetim sorunları olduğunu belirten Dinç, işçilerin çok az eğitim verildikten sonra hemen çalıştırıldıklarını söyledi.

Limter İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hakkı Demiral de 09-15.00 saatleri arasında 13 gün eğitim verilen işçilerin sertifikalarını aldıktan sonra tersanelerde kaynakçı olarak çalıştırıldığını belirtti.

''Ben 20 yıldır kaynakçıyım, 2 yılda bu işi ancak öğrendim. 13 günde nasıl öğretiyorlar anlamadım?'' diyen Demiral, işçilerin çok yoğun çalıştırılmasını kazalara neden olduğunu kaydetti.

Limter İş Sendikası Genel Sekreteri Kamber Saygılı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sanayi ve Ticaret ile Ulaştırma Bakanlıkları ve Gemi İnşa Sanayicileri Birliğinin (GİSBİR) tersanelerde çalışan işçi sayısı rakamlarının birbirini tutmadığını söyledi. Saygılı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göre 17 bin 572, GİSBİR'e göre ise 50-60 bin işçinin çalıştığını ifade etti.

-''SPOR-TOTO GİBİ: 1-0-1...''-

Tersaneler bölgesinde çoğu işçilerin sigortasız çalıştırıldığını aktaran Saygılı, ''Geçen günlerde ölen işçinin sonradan sigortalı yapıldığını öğrendik. Primlerine baktık; spor-toto gibi. 1-0-1-1-0-1....'' dedi.

Komisyon Başkanı Mehmet Domaç'ın, Limter İş Sendikası yetkililerinden, tuzla tersanelerinde çalışan işçilerin sayısının ne olduğunu sormaları üzerine Saygılı, ''O rakamı biz değil, siz vereceksiniz. Ben rakamın ne olduğunu söyleyemem. Devlet, hakim olduğu bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da hakim olmalıdır. Ancak biz 30 binden fazla insanın çalıştığını biliyoruz'' diye konuştu.

-''TUZLA PATRONLARA TERK EDİLMİŞ"-

Saygılı'nın, ''Kurulduğundan beri Tuzla'da yasa yok. Patronların ağzından çıkan her şey kanun orada. Tuzlayla ilgili herkesi bağlayacak bir yasa olmalı, orada devlet güvencesi olmalı'' sözleri Domaç'ı sinirlendirdi.

Komisyon Başkanı Domaç, ''Burada Meclis araştırma komisyonuna konuşuyorsunuz. Nereye konuştuğunuzu bilin. Eğer yasa yok dersen ben bunu kabul edemem'' diye çıkıştı.

Bunun üzerine Saygılı, ''Biz nereye konuştuğumuzu biliyoruz, yanlış konuşursak da özür dileriz'' yanıtını verdi.

Kamber Saygılı, ''Tersanelerde, hükümet de devlet de yasa da yok. GİSBİR'in verdiği rakama göre orada 50-60 bin işçi çalışıyorsa, 50-60 bin işçi ölümü bekliyor'' diye konuştu.

Limter İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç'in, ''TMMOB, tersanelerde kaçak akım rölesi olmadığı için işçilerin elektrik akımına kapılarak öldüklerini söylüyor. Yani bir alet olmadığı için insanlar ölüyor. İşverenlerin insan sağlığına verdiği önem bu kadar mı? Türkiye'deki iş kazaları önlenebilir. 'Önlenmeyen iş kazası yoktur' deniliyor dünyada. Olaya bu açından da bakılmalı'' sözlerine Mehmet Domaç tepki gösterdi.

-''BİZ DE SİYASET YAPIYORUZ SUÇ MU?"

Domaç'ın, ''Burada siyasetçi olan biziz'' demesi üzerine Saygılı, ''Biz de siyaset yapıyoruz, işçi sınıfını örgütlüyoruz, onların demokratik hakları için mücadele ediyoruz'' dedi.

Mehmet Domaç, Saygılı'nın sözlerine, ''Bunu söylediğiniz iyi oldu. Böylece bunu öğrenmiş olduk. Ülkenin koşullarını yok sayarak ayrı bir sistem kuramayız'' karşılığını verdi. Saygılı da ''Tersanelerde sistem yok ki zaten'' diye konuştu.

Kamber Saygılı'nın, ''Bizim orada bin 360 üyemiz var. Bunların içinde 20 yıllık olan da var, 3 aylık olanda. Biz orada hakimiyet kurmak istiyoruz'' sözleri yeni bir tartışmaya neden oldu.

-BAŞKANDAN TEPKİ-

Başkan Domaç'ın, ''Ne demek bu anlamadım? Orada ne hakimiyeti kurulacak? Devlet hakim oraya'' diyerek tepki göstermesi üzerine, Hakkı Demiral, ses tonunu yükselterek, ''Siz oraya bir kere gidip inceliyorsunuz ve orayı tanıdığınızı söylüyorsunuz. Biz 20 yıldır oradayız, biz orayı tanımıyor muyuz?'' diye konuştu.

Komisyon Başkanı Domaç, ''Sizler politika yapabilirsiniz ama Meclis'te değil. Sendika, bulunduğu alanda sendikal görev yapar. Yıllardır biriktirdiğiniz sorunları, sizleri dinleyen insanlarla kavga ederek gidermeye çalışmayın'' dedi.

Limter İş Sendikası Genel Başkanı Dinç, Tuzla tersanelerindeki sorunların giderilmesi amacıyla TMMOB, tabipler birliği, baro, Limter İş ve bakanlık yetkililerinden oluşan bağımsız bir komisyon kurulması gerektiğini söyledi.

''Ölümlerin olmaması için sihirli bir formül yok'' diyen Domaç, bu komisyonun kurulmasının, şu aşamada mümkün olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious