Tuzla'da karpuz festivali

Tuzla'da karpuz festivali.13736
  • Giriş : 15.05.2008 / 16:11:00

Karataş ilçesine bağlı Tuzla Beldesi Kavun, Karpuz ve Tarım Ürünleri Festivali'nin ikincisinin 30 Mayıs-1 Haziran arası yapılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tuzla Belediye Başkanı Ramis Avcı, yazılı açıklamasında, bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalde amaçlarının, Türkiye'nin en erken karpuzunu üreten bölgenin tanıtımını yapmak, ürünün ekonomiye katkısını anlatmak olduğunu söyledi.

Festival kapsamında 30 Mayıs'ta yürüyüş gerçekleştireceklerini kaydeden Avcı, şöyle devam etti:

''Bedirhan Gökçe şiir dinletisinin ardından Kars-Kafkas Halk Dansları Topluluğu gösteri yapacak. Festivalde ikinci gün ise tarım ürünleri tanıtımı yapıldıktan sonra, Urfa sıra gecesi ve tiyatro gösterisi var. Son gün, tarım ürünleri tanıtımı ve Niran Ünsal konseri gerçekleştirilecek.''

Tuzla'nın Yüreğir ovasının en güneyinde yer alan ve yaklaşık 400 bin dönüm tarım alanına sahip bir belde olduğunu belirten Avcı, ''Bölgede 60 bin dönüm alanda karpuz, 30 bin dönümde kavun ve 25 bin dönümde domates ekimi yapılmakta. Hasadın başladığı dönemde 400 kamyon karpuz ve kavun Türkiye pazarına sunulmakta. Beldenin ekonomisi tamamen tarım ürünlerine endeksli ve bu ürünlerin yıllık katkısı 100 milyon YTL. Buna istihdamı, tarımsal girdilere ödenen ücret de katılırsa, 200 milyon YTL'ye ulaşıyor. Bizce böylesine önemli bir tarımsal ürünün Türkiye'ye tanıtılması gerekiyor.''

Avcı, piyasada satılanların yüksek seralarda üretilen erkenci çeşitler olduğunu belirterek, hasat olgunluğuna gelmeden karpuzun koparılmaması için Tarım İl Müdürlüğüyle ortak çalışma yaptıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious