Tuzla'da ölen 3 işçinin kimliği belirlendi

  • Giriş : 11.08.2008 / 20:44:00

Tuzla tersaneler bölgesindeki bir tersanede meydana gelen iş kazasında yaşamlarını yitiren 3 işçinin kimliği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemi İnşaa Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GİSAN) Tersanesi'nde yer alan ve ''Galata'' adlı bir firmaya ait olan 12 bin 500 grostonluk tankerin filikasında, işçilerin de bulunduğu kişilerce ağırlık denemesi anlamına gelen ''klas kontrolü'' yapılmak istendi.

Filikanın denize doğru indirilip kaldırılmasıyla yapıldığı belirtilen deneme sırasında filikanın denize sert bir biçimde düşmesi sonucu, içinde bulunan ve çoğunluğu işçilerden oluşan 19 kişiden Emrah Varoğlu (19), Ramazan Ergün (36) ve Ramazan Çetinkaya (25), boğulma ya da ezilme sonucu yaşamlarını yitirdiler.

İşçilerden sorumlu bir mühendisin de aralarında bulunduğu 16 yaralıdan kimilerinin, yakındaki GİSPİR Tıp Merkezi ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındıkları, bir kısmının da olay yerine gelen ambülanstaki sağlık görevlilerince ayakta tedavi edildikleri öğrenildi.

Yaralılardan 7'sinin kimliğinin Sefer Karaca, Erhan Kurt, İhsan Tuka, Nufer Koparma, Tayfun Kemer, Ersin Kesik ve Kaan Akyıldız olduğu belirlendi.

LİMTER-İŞ BAŞKANI DİNÇ'TEN, 4 ÖLÜ İDDİASI

Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, olaya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, olay öncesi tersanedeki geminin üzerinde yer alan bir filikanın test edildiğini belirterek, ağırlık testi yapmaya çalışırken işçilerin filikanın içine dolduklarını söyledi.

Dinç, bu sırasında filikanın ters dönmesi sonucu işçilerin denize düştüklerini belirterek, ''Filika düşerken camları da kırılıyor. Düşme sırasında işçiler birbirlerini eziyorlar, o anda içeriye su doluyor'' dedi. Dinç, işçilerin bu sırada öldüklerini bildirdi ve olayda insanların adeta kobay olarak kullanıldıklarını öne sürerek, olaya tepki gösterdi.

İŞÇİLERİN TEPKİSİ

Kazanın ardından fabrika önünde toplanan bir grup işçi de sloganlar atarak olaya tepki gösterdiler.

Grup arasında yer alan ve olayda ölen işçilerden birinin yakın arkadaşı olduğunu söyleyen Aykut Özdemir, ''Arkadaşlarımız ölüyor, yetkililer susuyor. Daha ölen arkadaşımla bu sabah birlikte aynı mesaiyi paylaşmıştık'' diyerek gözyaşı döktü.

Olayın yaşandığını tersaneye girmek isteyen işçiler, polislerce engellendi. İşçilerle çevrede önlem alan polisin bekleyişi sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*