Tuzla'daki ölümler TBMM'de tartışıldı

Tuzla'daki ölümler TBMM'de tartışıldı.19057
  • Giriş : 26.02.2008 / 18:58:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tersanelerde iş kazası sonucu ölmenin bir kader olamayacağını ifade ederek, ''Amacımız, ölümleri sıfıra indirmek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti, CHP, MHP ve DTP milletvekillerinin gemi inşa sektöründeki iş kazalarıyla ilgili verdikleri araştırma önergelerinin birleştirilerek görüşülmesine başlandı.

Önergeler üzerinde hükümet adına söz alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk denizcilik sektörü hakkında bilgi verdi.

Yıldırım, Türk deniz ticaret filosundaki gemi sayısının, 2007 yılı sonu itibarıyla 1551 gemiye ulaştığını ifade etti.

Türk deniz filosunun teknik performansınında artığını kaydeden Yıldırım, son yıllarda Türk bayraklı gemilerin "kara listeden" çıkarak, "gri listeye" girdiklerini bildirdi.

Denizcilik kökenli personelin istihdamındaki artış sayesinde yabancı gemilerin kontrol oranının yüzde 2'den yüzde 25'e çıktığını vurgulayan Yıldırım, limanların yükleme kapasitesinin de yüzde 133 oranında arttığını söyledi.

Deniz yoluyla yük ve yolcu taşıma oranının son yıllarda arttığını belirten Yıldırım, pek çok yeni limanın da yap-işlet-devret yöntemiyle devreye sokulduğunu bildirdi.

Türkiye'de gemi yapım sanayisinin önemli bir büyüme gösterdiğini anlatan Yıldırım, dünya gemi inşa sektörünün yüzde 89, Türk gemi inşa sektörünün ise yüzde 360 büyüdüğünü söyledi.

Yıldırım, Tuzla-Aydınlı arasına sıkışmış gemi inşa sektörünü daha geniş alanlara yaymak istediklerini belirterek, 77'ye ulaşan tersane sayısını 138'e çıkaracaklarını kaydetti.

"Kazalar bütün ülkelerde oluyor"

Yıldırım, en önemli hakkın insanların yaşam hakkı olduğunu belirterek, "Tersanelerimizde iş kazası sonucu ölmenin kader olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.

Tersaneciliğin "ağır sanayi sektörü" olduğunu kaydeden Yıldırım, bu sektörün "riski yüksek, getirisi düşük bir sektör" olduğunu söyledi.

İş kazalarının gemi inşa eden tüm ülkelerde yaşandığını anlatan Yıldırım, bu sektörde kazaların bitirilmesi için tüm dünyada çalışmaların yoğunlaştığını ifade etti.

Yıldırım, 2002-2008 yılları arasında sendikaların verilerine göre 58, diğer verilere göre ise 51 çalışanın iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "İnsan hayatının bedeli olmadığı için bu alandaki sorunların farkına vararak, kazaları önlemeye yönelik her türlü tedbir tartışılmalıdır. Uygulamada yaşanan aksaklıklar daha sıkı kontrol edilmek suretiyle sorunu çözme yoluna gidilebilir" diye konuştu.

Kazaların nedenlerine bakıldığında, "iskeleden düşme"nin ağırlıklı yer tuttuğunu bildiren Yıldırım, bunu çok rahat önlem alınabilecek "elektrik çarpması", "bloklar arasında sıkışma"nın izlediğini söyledi.

Yıldırım, çok karmaşık bir kaza yapısı bulunmadığına da dikkati çekti.

Artan talepler karşısında sektörün yetişmiş iş gücü bakımından hazır halde olmadığını ifade eden Yıldırım, kazaların önlenmesinde eğitimin önemini vurguladı.

Gemi inşa sektöründe 20 yıl çalıştığını anlatan Yıldırım, işçilerin çelik burunlu ayakkabıları ve baretleri çoğunlukla kullanmadıklarını vurgulayarak, bu konuda yaşanan bazı örnekleri anlattı.

Sektörde asıl işveren, alt işveren ve taşeron ilişkilerinin yasal bir dayanağa kavuşturulacağını bildiren Yıldırım, bunun da işyeri emniyetini artıracağını söyledi.

Eğitim konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını, lise ve yüksek okullarda bu alanda bölümler açıldığını ve kurslarla da eğitim verildiğini ifade eden Yıldırım, "(kazalar oluyor) diye tersanelerimizi kapatamayız"dedi.

Türkiye'nin gemi inşaatında son 5 yılda 23'üncü sıradan 5'inci sıraya yükseldiğini bildiren Yıldırım, "amacımız iş kazalarında ölümü sıfıra indirmek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious