Tuzla'daki tersaneler 10 yıl sonra taşınacak

  • Giriş : 15.05.2008 / 15:13:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Davut Çakır, hazırladıkları 1/25.000'lik plan taslağına göre, Tuzla'daki tersanelerin 10 yıl sonra kademeli olarak taşınacağını belirterek, “2023 yılında burada tersane görmek ist

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemi İnşa Sanayindeki İş Güvenliği ve Çalışma Şartları Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi uzmanlarını dinledi.

Çakır, Tuzla'nın 1980 yılında tersaneler bölgesi olarak ilan edildiğini, ancak buranın planlarının 2004 yılından itibaren yapılmaya başlandığını ifade ederek, Tuzla'da bulunan 42 tersaneden sadece 4'ünde ruhsat bulunduğunu, diğerlerinin ise işlemlerinin sürdüğünü açıkladı.

Bölgedeki tersanelere Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü ile Tuzla Belediyesinin ruhsat verdiğini vurgulayan Çakır, İBB olarak kendilerinin de denetim yaptığını söyledi.

Çakır, İBB olarak kentin 1/25.000'lik plan taslağı hazırlandığını, ancak henüz İBB Meclisinden geçmediğini belirterek, “Bu taslağa göre, Tuzla'daki tersaneler 10 yıl sonra kademeli olarak taşınacak. 2023 yılında burada tersane görmek istemiyoruz. 10 yıllık süre tersanecilerin aldıkları siparişler dikkate alınarak planlandı” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın, Tuzla tersaneler bölgesinde 350 dönümlük alanda deniz dolgusu yapıldığını, bunun için İBB'nin görüşünün ne olduğunu sorması üzerine Çakır, DLH'dan izin alınması durumunda buranın doldurulabileceğini ifade etti.

Denizde 10 bin metrekareyi geçen dolgularda ÇET raporu alınması gerektiğini dile getiren Çakır, çevre yönünden ise konunun İBB zabıtaları ile İBB Çevre Koruma Daire Başkanlığının denetiminde olduğunu anlattı.

Çakır, dolgu alanıyla ilgili İBB'nin görüşünü bilmediğini, ancak kişisel düşüncesinin Tuzla'daki tersanelerinin Karadeniz'e kaydırılması yönünde olduğunu söyledi.

2003'TEN BU YANA 80 YANGINA MÜDAHALE ETTİK

İBB İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan de Tuzla ve civar ilçelerde 7 itfaiye istasyonunun bulunduğunu, yakın bir gelecekte 2 istasyonun daha devreye gireceğini vurgulayarak, “2003'ten bu yana 80 yangına müdahale ettik” dedi.

“Aslında Tuzla Tersaneler bölgesinde çıkan yangınlar bizim asli görevimiz olmamasına rağmen müdahale ediyoruz” diyen Karahan, tersanelerin kendi itfaiyecilerinin olması gerektiğini, ancak şu ana kadar bunun gerçekleştirilmediğini söyledi.

Komisyon Başkanı Domaç'ın, bu konuyla ilgili ne yapıldığını sorması üzerine Karahan, tersanecilerle yapılan toplantılarda konunun defalarca gündeme getirildiğini, ancak bir sonuç alınamadığını bildirdi.

Karahan, birçok tersanede güvenlik önlemleri alınmasına rağmen yangınların büyük bir bölümünün eğitimsizlikten çıktığına dikkati çekerek, son 4 yılda bölgede 84 denetim yaptıklarını, 350 tersane çalışanına da yangın eğitimi verildiğini kaydetti.

Milletvekillerinin bölgedeki yangınlara müdahalede kimin sorumlu olduğunu sorması üzerine de Karahan, “Sorumluluk deniz itfaiyesi, tersaneci ve gemi kaptanlarında” dedi.

“10 YILDIR DAVA SÜRÜYOR”

Karahan, 1997 yılında tersane yangınında itfaiyecilerin şehitler verdiğini hatırlatarak, “Asli görevimiz olmadığı için savcılık bizi suçlu buldu. Dönemin İtfaiye Daire Başkanı ile ilgili dava 10 yıldır sürüyor” diye konuştu.

Buna rağmen bölgedeki tüm yangınlara gittiklerini yineleyen Karahan, yönetmeliklerine göre Organize Sanayi Bölgelerinde de itfaiye bulunması gerektiğini bunların hiçbirinde itfaiye ekiplerinin bulunmadığını bildirdi.

İBB İtfaiye Daire Başkanı Karahan, yaptıkları denetimlerde 42 tersanede inceleme yaptıklarını, bunlardan 15'inde eksiklik bulduklarını bildirdi.

“1997 yılındaki yangın bizim depremimiz. Bu yangın bizim miladımız oldu” diyen Karahan, bu tarihten itibaren bölgenin sürekli denetlendiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious