Tuzla'daki tersaneye 1 ay kapatma cezası

Tuzla'daki tersaneye 1 ay kapatma cezası.14934
  • Giriş : 18.06.2008 / 17:39:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 17:52:12

Tuzla’daki Nur İstanbul Tersanesi’ndeki inceleme sonucu, çalışanların hayatına mal olacak tehlikelere yol açacak kusurların düzeltilmesi için 1 ay kapama cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü, Tuzla’daki Nur İstanbul Tersanesi’nde yapılan inceleme sonucu, “iş yeri ve çalışanlarının hayatı için ciddi ve önlenemez tehlikelere yol açacak olan başta parlama ve patlama tehlikesi olmak üzere malzeme düşmesi, yüksekten düşme ve elektrik akımına maruz kalmaya yönelik tehlikeler giderilinceye kadar kapatılması” yönünde görüş bildirdi. İşverenin karşı oyuna rağmen, 4’e 1 oyla tersanenin 1 ay süreyle faaliyetinin durdurulması kararı alındı.

Toplantıda, tersanenin 1 ay süreyle kapatılması yönünde oy kullanan Dok Gemi-İş Sendikası Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu, Nur İstanbul Tersanesi’nde daha önce ölümle biten iş kazası meydana gelmediğini hatırlatarak, “Önemli olan testi kırılmadan tedbir almak” diyerek, alınan kararın bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Nalbantoğlu, eksikliklerin 1 ay içerisinde giderilmemesi durumunda, müfettişlerin yapacağı inceleme sonucu, tersanenin bu kez 3, tekrar giderilememesi halinde de 6 ay kapatılabileceğini belirtti. Nalbantoğlu, son incelemenin ardından eksikliklerin yine giderilememesi halinde ise tersanenin ruhsatının iptal edileceğini kaydetti.

Nur İstanbul Tersanesi yetkilileri, eksiklikleri giderdiği takdirde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğüne 1 aydan önce de müracaat ederek, inceleme talep edebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious