Tuzla'ya metro AB fonlarıyla geliyor

Tuzla'ya metro AB fonlarıyla geliyor.19468
  • Giriş : 13.12.2008 / 18:20:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 18:14:15

İlçeye 35 km'lik raylı sistem AB fonlarından yararlanılarak döşenecek. İşte projenin ayrıntıları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da kent içi ulaşım için yeni bir raylı sistem projesi başlatıldı. Tuzla Belediyesi Avrupa Birliği fonlarından sağladığı kaynakla ilçeye 35 kilometrelik raylı sistem döşeyecek. Sabiha Gökçen Havalimanı ile tersaneler arasında yapılacak Monoray sistemi Marmaray projesine bağlanacak. Projeyle Tuzla raylı sisteme sahip ilk ilçe olacak.
İstanbul en doğu ucundaki Tuzla'da günün her saati trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Askeri tesisler, tersaneler, havaalanı ve yazlıklar nedeniyle nüfus az olsa da trafik sorunu büyük.

Büyükşehir Belediyesi'nin planlarında sıranın kendilerine gelmesinin yıllar alacağını gören Belediye, çareyi kendi raylı sistemini yapmakta buldu. 35 kilometre uzunluğundaki Monoray için seçimden önce temel atılacak.

Monoray'ın 10 kilometrelik ilk etabı binlerce işçinin çalıştığı tersaneler bölgesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında olacak.

Avrupa Birliği fonlarından kaynak sağlayan belediyenin hedefi Tuzla'yı Anadolu yakasının cazibe merkezi haline getirmek.

Avrupa'da yaygın olarak kullanılan Monoray sistemi daha sonra Marmaray projesi ile birleştirilecek ve 120 kilometrelik mesafede Tuzla- Halkalı arası 1 saate inecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*